Septorinoplasti ve fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisinde hipotansif ajan olarak magnezyum sülfat kullanımı
Use of magnesium sulfate as a hypotensive agent in septorhinoplasty and functional endoscopic sinus surgery
- Tez No: 242993
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN LÜLECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Magnezyumun endotrakeal entübasyona karşı gelişen taşikardi ve hipertansiyonu baskılaması, antinosiseptif özellik göstermesi anestezik ve analjezik ilaçların kullanımında azalma yapması gibi nedenlerle son yıllarda anestezi ve yoğun bakımda kullanımı önem kazanmıştır.Randomize çift kör plasebo kontrollü olan çalışmamıza, magnezyum sülfat uygulanan ve uygulanmayan toplam 50 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. Hasta grubu; %15'lik magnezyum sülfat 100 ml %0.9 NaCl içerisinde uygulanan 25 hasta (Grup M), kontrol grubu aynı miktarda %0.9'luk NaCl uygulanan 25 hasta (Grup K) olarak belirlendi. Anestezi indüksiyonundan önce 40 mg/kg dozunda magnezyum sülfat uyguladığımız ve anestezi idamesi boyunca 10 mg/kg/saat'ten infüzyona devam ettiğimiz magnezyum grubu ile indüksiyondan önce ve sonra anestezi boyunca magnezyumla aynı miktarda %0.9 izotonik infüzyonu yaptığımız kontrol grubunu karşılaştırdık. SAB, DAB, OAB ile KAH değerleri kaydedildi. Anestezi indüksiyonu, intravenöz olarak uygulandı. Anestezi idamesinde Grup M' ye 10 mg/kg/saat magnezyum sülfat %0.9 NaCl içerisinde, Grup K'ya da aynı miktarda %0.9' luk NaCl idame intraoperatif infüzyon şeklinde uygulanmaya başlandı. İdamede gaz olarak sevoflurane %2 sabit olacak şekilde kullanıldı. Remifentanil infüzyonuna başlangıç 0.1-0.5 ?g/kg/dakika olmak üzere kontrollü hipotansiyon sağlanana dek ve BİS değeri %40-60 arası olacak şekilde artırılmak üzere başlandı. Toplam 120 dakika boyunca kullanılan remifentanil miktarı (mg) kaydedildi.Anestezi indüksiyonundan önce başlanmak üzere ve her 5 dakikada bir rutin EKG, nabız, pulse-oksimetre, non-invaziv kan basıncı ile takip edildi. Entübasyon öncesi, entübasyon sonrası, 5. , 15. , 30. , 45. , 60. , 80. , 100. ve 120. dakika sistolik, diastolik, ortalama tansiyon değerleri, nabız değerleri kaydedildi.Operasyon bölgesindeki kanlanma miktarı aynı operatör tarafından her 15 dakikada bir subjektif olarak değerlendirildi. Operatif bölgenin görüntülenmesinin değerlendirilmesinde Fromm and Boezaart tarafından önerilen kalite skalası kullanıldı.Postoperatif dönemde hastaların derlenme durumları kaydedildi. Derlenmenin değerlendirilmesinde, sedasyon ölçme skalası, ekstübasyon ve göz açma süreleri kaydedildi.Peroperatif periyotlarda sürekli magnezyum infüzyonu analjezik gereksinimleri azaltmakta olduğu görüldü. Magnezyum sülfatın verilmesi damar yolu anestezisinde kullanılan remifentanil (ultiva) düzeyini, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı düşük olmasını sağladı. Magnezyum grubundaki olguların spontan göz açma süresi ortalamaları, ekstübasyon süresi ortalamaları, derlenme girişinde sedasyon skalası ortalamaları, istatistiksel olarak anlamlı düzeye yüksek bulundu.Elde edilen verilerin sonucunda, MgSO4 uygulamasının entübasyon ve ekstübasyona olan hemodinamik yanıtın baskılanmasında olumlu etkilerinin yanısıra, kontrollü hipotansiyona uygun hemodinamik stabilite, cerrahi konfor ile intraoperatif ve postoperatif ağrı kontrolünde de etkin olduğu görülmüştür. Tüm bu olumlu etkilerinin yanında göz açma ve ekstübasyon süreleri üzerine olan olumsuz etkisi dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The use of magnesium in anesthesia and intensive care has gained importance because magnesium supresses the tachycardia and hypertension that is induced by endotracheal intubation, has antinociceptive properties, reduces the use of anesthetic and analgesic drugs.In our randomized double-blinded study, 50 patients were included in total to whom magnesium sulphate was given or not. The patients were randomly divided in two groups. The first group (Group M) received 15% magnesium sulphate in 0,9% NaCl (n=25), the control group (Group K) received the same amount of 0,9 % NaCl (n=25). We have compared patients who received magnesium sulphate at a dose of 40 mg/kg before the induction of anesthesia and had continuous infusion of magnesium sulphate during the maintenance of anesthesia versus the control group that was given the same amont of 0,9% NaCl before and during anesthesia. The values of SAP (systolic arterial pressure), DAP (diastolic arterial pressure), MAP (mean arterial pressure) and HR (heart rate) were noted. The induction of anesthesia was applied intravenously. During the maintenance of anesthesia Group M received 10 mg/kg/hour of magnesium sulphate in 0,9% NaCl, Group K received the same amount of 0,9% NaCl as infusion intraoperatively. During the maintenance 2% sevoflurane was used as the inhaler agent. 0,1-0,5 ?g/kg/minute remifentanyl infusion was started until controlled hypertension was maintained and the value of BIS (bispectral index) was 40-60%. The amount of remifentanyl used in 120 minutes was noted.Routine ECG, heart rate, pulse-oximetry, non-invasive blood pressure was monitored starting before the induction of anesthesia and continued in every 5 minutes. Before the intubation and after the intubation at 5. , 15. , 30. , 45. , 60. , 80. , 100. and 120. minutes systolic, diastolic, mean blood pressures, heart rates were noted.The amount of bleeding at the operation site was subjectively assessed by the same operator in every 15 minutes. The quality scale proposed by Fromm and Boezaart was used to assess the appearance of the operation site.The recovery of patients were followed up postoperatively. In order to asses the recovery of patients sedation scale, the duration of extubation and eye opening were noted.The need for analgesia was reduced by the continuous infusion of magnesium sulphate during the peroperative process. The amount of remifentanyl used during the intra-venous anesthesia was significantly reduced by magnesium sulphate. In the magnesium group the mean time passed for eye opening and extubation, the mean measurements of sedation scale before the recovery were significantly higher.According to data presented in this study, besides the positive effects of magnesium sulphate on supression of hemodynamic response it is also effective on providing stable hemodynamia for controlled hypotension, surgical comfort, pain control during or after the operation. However, the poor effects on eye opening and the duration of extubation should be noted.