BT Ürografi tetkikinde pron ve supin pozisyonlarının tetkike tanısal açıdan etkileri
The technical effects of prone and supine positions while CT scan uroghraphy for diagnosis
- Tez No: 243003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE GÜREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çekim protokolü konusunda tam bir fikir birliği olmamakla birlikte BT ürografi tetkiki, rutinde supin pozisyonunda yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, BTÜ'nin ürogram fazının pron pozisyonunda yapılmasının tanıya olan etkisini değerlendirmektir.Çalışmaya nisan 2004 ile kasım 2008 tarihleri arasında, rastlantısal olarak pron ve supin pozisyonlarında çekilen 208 hastanın BTÜleri dahil edildi. Dokuz hastanın her iki böbreği, 28 hastanın tek böbreği (16 sağ, 12 sol) çalışmadan çıkarıldı. Toplam 199 hasta ve 370 toplayıcı sistem değerlendirmeye alındı.Aksiyel ham bilgiler ve bunlardan elde edilen koronal 5 mm'lik ince ve kalın MİP görüntüler ön tanılardan habersiz ve birbirlerinden bağımsız iki radyolog tarafından değerlendirildi. Belirgin farklılık gösteren sonuçlar üçüncü bir okuyucu tarafından kontrol edildi.Radyolojik değerlendirmeye böbrek toplayıcı sistemi, üreterler ve mesane dahil edildi. Anatomik olarak böbrek toplayıcı sistemi üst, orta, alt kesim kaliks ve infidibulumlar ile pelvis olmak üzere yedi, üreter ise, aksiyel kesitler yardımı ile, proksimal, orta ve distal olmak üzere üç bölgeye ayrıldı. Toplayıcı sisteminin doluşu ve dilatasyonu ürogram fazına ait görüntüler üzerinden puanlama ile değerlendirildi.İstatistiksel değerlendirmede, tanımlayıcı istatistikler, ki-kare testi, Fisher's exact testi, Spearman korelasyon testi kullanıldı. Analizler sosyal bilimler için istatistik paketi (SPSS, Chicago, IL, ABD) 13.0 sürümü ile gerçekleştirildi.Orta kesim infundibulumda dilatasyonu olmayan ve ileri derecede dilatasyonu olan, alt pol kaliksi ve pelvisi ileri derecede dilate olan, alt pol infundibulumda ve distal üreterde dilatasyonu olmayan hastalarda ve mesanede dolumun, pron pozisyonunda yapılan çekimde, supin pozisyonunda yapılana göre daha iyi olduğu görülmüştür. Diğer bölgelerde anlamlı istatistiksel fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Although there were not a concurrence of opinion according to protocol, CT scan of uroghraphy was taken by supine positions. The aim of this study to evaluate the effects of uroghraphy by prone positions while CT scan uropgraphy in the phase of urogram.Between April 2004 and November 2008 randomly by prone and supine positions taken CT scan uroghraphs of 208 patients has been included for study. The both kidneys of 9 patients and one kidney of 28 patients ( 16 right, 12 left-kidney) has been excluded from study. Total 199 patients and 370 renal collecting duct systems has been evaluated.Immature axial data and visualization ıf coronal 5mm soft and thick sections Maksimum Intensity Projection (MIP) have been evaluate by uninformed and independent two radiologists. The case of significant differences of results has been checked by a third radiologist.Renal collecting duct systems, ureters and bladder included for radiological investigations. Anatomically divided the renal collecting duct systems in seven part as superior, medial and inferior calyxes, infindubulums and pelvis, ureter has been divided three part whereby axial sections as proximal, mid and distal part. Visualizations of filling and dilatation of collecting duct systems in uroghraphy phase has been evaluated out of grade.Statistical evaluation were descriptive statistics, chi- square test, Fisher?s exact test, Spearman correlaiton test. Results has been analysed with SPSS 13.0 (Chicago,IL;USA).Filling of the patients with out mid ünfundibuler dilatation and with severe dilatation of mid infundibuler and with severe dilatation of pole calyx and pelvis, with out dilatation of distal ureter and bladder has been beter evaluated by the supinepositions imaginations. Statistically there was no significant difference between the other regions.