Güçlendirilmiş eksternal kontrpulsasyon tedavisinin implante edilebilen kardiyoverter defibrilatörler üzerine etkisi
The effect of enhanced external counterpulsation therapy on implantable cardioverter defibrilators
  1. Tez No: 243004
  2. Yazar: ÖMER ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR YILMAZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
6-1. Amaç : İKD `lerin EF`si düşük, koroner arter hastalığı olan ve olmayan hastalarda da anlamlı bir primer ve sekonder koruma sağladığı önemli randomize çalışmalarla gösterilmiştir. EECP tedavisi myokardiyal disfonksiyon üzerinde olumlu etkileri kabul görmüş, konjestif kalp yetmezliği olan veya olmayan hastalarda akut ve uzun vadeli rahatlama ve yaşam kalitesinde iyileşme sağlayan bir tedavi yöntemidir. İKD implante edilmiş ve EECP uygulanmaya aday olan hasta grupları karşılaştırlıdığında iki grubun büyük ölçüde aynı özelliklere sahip olduğu görülmektedir. EMİ kaynakları kalp pilleri ve özellikle İKD'ler üzerinde olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Çalışmamızda hastane içi EMİ kaynağı olması muhtemel olan EECP cihazının İKD'ler üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık.6-2. Materyal ve metod: Çalışmaya İKD implante edilmiş olan 21 hasta alındı. Hastalara bazal İKD kontrolü sonrasında 5 dakikalık 2 ayrı seans halinde EECP uygulandı. İlk seans sonrasında ve 2. seans sırasında İKD kontrolleri tekrarlanarak elde edilen veriler kaydedildi ve daha sonra EMİ etkileri açısından analiz edildi.6-3. Bulgular: EECP tedavisi öncesi, sonrası ve sırasında yapılan kontrollerde EMİ'a işaret edecek bulguya rastlanmadı. EECP tedavisi öncesi, sonrası ve sırasında IKD'lerin kontrol verilerinde sağ ventrikül coil empedans ve sol ventrikül elektrodu empedansı açasından istatiski açıdan sınırda anlamlı farklılık saptandı. Sağ ventrikül ve sol ventrikül R dalga sense değerlerinde EECP sısrasında belirgin derecede artma saptandı ( Sağ ventrikül: 12,71±7,56 mV v.s. 13,55±7,15 mV v.s. 16,32±6,21 ; p=0,008 ? Sol ventrikül: 9,5±0,77 m.V. v.s. 9,9±0,84mV v.s. 10,59±1,97mV; p=0,035 ). Bu bulgu EECP'nin miyokardial enerji metabolizmasını düzeltmesi ve ventriküler kontraksiyonu arttırmasından kaynaklanabilir. Diğer IKD kontrol verilerinde anlamlı bir farklılık saptanmadı.6-4. Sonuç: EECP tedavisi İKD implante edilmiş hastalarda EMİ açısından güvenle uygulanabilir. Hız yanıt özelliği açık olan ve unipolar pacing konfigürasyonu bulunan hastalarda uygunsuz kalp hızı artışı veya EECP cihazı QRS algılamasında problem olabilir. Bu da kontrpulsasyon etkinliğinin azalmasına neden olabilir.
Özet (Çeviri)
6-1. Objective: Randomised studies showed that ICD?s provides an important primary and secondary protection for the patients with or without coronary arterial diseases. EECP has a major positive effect over myocardial dysfunction. It provides both acute and long term improvement besides improvement of quality of life for the patients with congestive heart failure.By comparing ICD implanted patients, and EECP suitable patients it is observed that two groups majorly have the similar features. Sources of EMI have negative effects on pacemakers especially the ICDs. We mainly aimed to show the interferance of probable sources of EMI on ICDs in hospital conditions.6-2. Material and method: ICD implanted 21 patients constitute the material of the study. After a basal check of ICDs, two session of 5 minutes of EECP were applied to the patients. Runing of ICDs were documented after the first session and during the second session. These documentations were analysed for EMI effects.6-3. Findings: Before, during and after the EECP therapy sessions there were no sign of EMI. There was a significant statistical difference between ICD documentations of right ventricular coil impedance and left ventricle electrode impedance before, during and after the EECP sessions. There was a significant increase on the righ ventricular and the left ventricular R wave sense values during the EECP sessions. (Right Ventricle: 12,71±7,56 mV v.s. 13,55±7,15 mV v.s. 16,32±6,21 ; p=0,008 ? Left Ventricle: 9,5±0,77 m.V. v.s. 9,9±0,84mV v.s. 10,59±1,97mV; p=0,035 ). That finding may be the sign of the positive effect of EECP on myocardial energy metabolism besides the improvement on ventricular contractility. There were no significant difference between the other control datas.6-4. Conclusions: EECP therapy may be applied to ICD implanted patients safely considering the possible EMI. The patients with unipolar pacing configuration and with the open velocity response feature may show inappropriate increase of heart rate and interferance for the perception of QRS complex by the EECP device. Therefore there may be a diminishing efficency of counterpulsation.