Abdomen BT'de renal arter ve ven varyasyonlarının birlikteliğinin sıklığı
The frequency of coexistence of renal artery and vein variations on abdominal CT
  1. Tez No: 243017
  2. Yazar: ÖZLEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE GÜREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Özlem Yılmaz, Abdomen BT'de Renal Arter ve Ven Varyasyonlarının Birlikteliğinin Sıklığı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Bolu, 2009. Bu çalışmanın amacı herhangi bir nedenle abdomen BT tetkiki yapılan kişilerde renal arter ve ven varyasyonlarının birlikteliğinin sıklığının saptanmasıdır.Çalışmaya 2003-2009 yılları arasında bölümümüzde tetkiki gerçekleştirilen 8-96 yaş arası toplam 505 olgu (217'si kadın, 288'i erkek) dahil edildi. Abdomen BT tetkikleri renal arter varyasyonları [erken bifurkasyon, multipl renal arter (hiler-polar-suplementer arter)], sağ renal ven varyasyonları (multipl sağ renal ven, bölünmüş sağ renal ven, gonadal venin sağ renal vene katılımı) ve sol renal ven varyasyonları (sirkumaortik sol renal ven, retroaortik sol renal ven, multipl sol renal ven) açısından değerlendirildi. Ayrıca tetkikler eşlik eden İVK anomalisi (duplikasyon ve transpozisyon) bakımından da incelendi.Renal arter varyasyonlarının oranları; renal arterde tek taraflı erken bifurkasyon %2.97, çift taraflı erken bifurkasyon %0.6, tek taraflı multipl renal arter %12.3, çift taraflı multipl renal arter %2.97 olarak saptandı. Renal ven varyasyonlarının oranları; sağda multipl renal ven %20.4, bölünmüş renal ven %0.2, gonadal venin sağ renal vene katılımı %8.9; solda sirkumaortik renal ven %4.6, retroaortik renal ven %3.96 olarak hesaplandı. Solda multipl renal ven izlenmedi. Ayrıca eşlik eden İVK anomalisi saptanmadı.Toplam 38 olguda renal arter ve ven varyasyonu birarada izlendi. Renal arter ve ven varyasyonunun birlikteliğinin oranı %7.5 olarak saptandı. Bu birliktelikte en sık olarak, %1.78 oranı ile (n=9) sol hiler arter ve sağda iki renal ven olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Ozlem Yilmaz, The Frequency of Coexistence of Renal Artery and Vein Variations on Abdominal CT, Medical Speciality Thesis, Bolu 2009. The aim of this study is to determine the frequency of coexistence of renal artery and vein variations in individuals who had abdominal CT examination for any reason.Between 2003 and 2009, a total of 505 patients aged between 8-96 year-old (217 female and 288 male) that underwent abdominal CT examination in our department were included in the study. Abdominal CT examinations were evaluated for the presence of renal artery variations [early branching, multiple renal arteries (hilar-polar-supplementary artery)], right renal vein variations (multiple right renal vein, split of right renal vein, gonadal vein connected to right renal vein) and left renal vein variations (circumaortic left renal vein, retroaortic left renal vein, multiple left renal vein). Presence of accompaying IVC anomaly (duplication and transposition) was evaluated as well. The frequency of renal artery and vein variations were calculated in percentages.The frequency of uni- or bilateral early branching of main renal artery were found to be 0.6% and 2.97% whereas uni- or bilateral multiple renal arteries were found to be 12.3% and 2.97% respectively. On the right side the frequency of multiple renal veins, splitted renal vein and gonadal vein draining to renal vein were found to be 20.4%, 0.2%, 8.9% respectively. On the left side the frequency of circumaortic renal vein and retroaortic renal vein were 6% and 3.96% respectively. No left-sided multiple renal veins and accompanying IVC anomaly were detected.The frequency of coexistence of renal artery and vein variations were found to be 7.5%. Within this group, presence of left hilar artery and double renal vein on the right side in nine (1.78%) of 38 patients were found to be the most frequent coexistent variations.