Üç-altı yaş arası farklı astım fenotiplerindeki çocuklarda bronşiyal hiperreaktivite özellikleri
Bronchial hyperreactivity features in children 3-6 years old with different asthma patterns
  1. Tez No: 243026
  2. Yazar: AYSEL ÜNLÜSOY AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK TÜRKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Okul öncesi yaş grubunda; aynı klinikle karşımıza çıkan, fakat tedavileri farklı olan vizing fenotipleri bulunmaktadır. Klinik pratikte, bu çocuklar arasında ayırıcı tanı yapmak kolay olmamaktadır. Bu fenotiplerin altta yatan patofizyolojik mekanizmalarının farklı olduğu düşünülmektedir. Astımda direkt ve indirekt yolla bronş hiperreaktivitesini belirleyen, bronş provokasyon testleri patofizyoloji hakkında ipuçları verebilmektedir. Bu nedenle; bu çalışma, astım bölümünde düzenli izlenen üç-altı yaş grubundaki astım fenotipleri arasında, hava yolu duyarlılığı farklarını araştırmak amacıyla yapılmıştır.Metakolin ve adenozin 5'-monofosfat ile yapılan bronş provokasyon testlerine bronkokonstriksiyon yanıtı veren çocukların sayısı; persistan vizing grubunda, epizodik viral vizing grubuna göre daha fazla bulunmuştur. Transkutan oksijen basıncında %15'lik azalmaya yol açan (PC15PtcO2) metakolin dozunun persistan vizingli çocuklarda, epizodik viral vizingli çocuklara göre daha düşük olması; hava yolu duyarlılığının persistan vizingli çocuklarda daha şiddetli olduğunu ortaya çıkartmıştır. Ancak PC15PtcO2 adenozin 5'-monofosfat (AMP) dozu açısından iki grup arasında fark saptanmamıştır. Her iki grup için de, PC15PtcO2 metakolin ve PC15PtcO2 AMP arasında ilişki bulunmamıştır.?Alıcı işlem karakteristiği eğrisi? (ROC eğrisi) kullanılarak, PC15PtcO2 metakolin için %87,2 duyarlılık, %55 seçicilik ile epizodik ve persistan vizing ayrımı için en uygun sınır değer 0,24 mg/ml bulunmuştur. Pozitif olabilirlik oranı (positive LR) 1,94; negatif olabilirlik oranı (negative LR) ise 0,23 bulunmuştur. Adenozin 5'-monofosfat için hesaplanan eğri altında kalan alan anlamlı bulunmamıştır.Persistan vizingli çocukların periferik kan ortalama eozinofil sayıları, epizodik viral vizingli çocuklara göre yüksek saptanmıştır. Ancak iki grup arasında ortalama serum total IgE düzeyleri açısından fark saptanmamıştır. Ayrıca iki grup için de; eozinofil sayısı ile AMP ve metakolin PC15PtcO2; hava yolu cevabı arasında ilişki saptanmamıştır.Çalışmamızın sonuçlarına göre; direkt ve indirekt bronş provokasyon testleri, okul öncesi dönemde vizing fenotipleri arasından gerçek astımlı olanları ayırmada yeterli değildir.
Özet (Çeviri)
At pre-school age group, there are wheezing phenotypes who share same clinical symptoms, but treatment of them are different. Differential diagnosis between these children are not easy to do at clinical practice. Pathophysiological mechanisms underlying these phenotypes are thought to be different. Direct and indirect bronchial provocation tests may provide clues about the pathophysiology of bronchial asthma by means of determining bronchial hyperreactivity. Therefore, this study in asthma patients between the ages of 3-6 who monitored regularly, was performed to investigate the difference of airway hyperreactivity in the phenotypes of asthma.The number of responders to methacholine and adenosine 5?-monophosphate (AMP) bronchial provocation tests in persistent wheezing group are more than episodic viral wheezing group. Leading to a 15% decrease in transcutaneous oxygen pressure (PC15PtcO2) dose of methacholine in children with persistent wheezing, was lower than children with episodic viral wheezing. Thereof the degree of airway hyperresponsiveness was more severe in children with persistent wheezing than the children with viral induced wheeze. However, the difference between the two groups in terms of dose of AMP PC15PtcO2 was not detected. For both groups, the there was not found correlation between methacholine and AMP PC15PtcO2. Using receiver operation characteristic (ROC) curve the optimal cut-off was 0.24 mg/ml for PC15PtcO2 methacholine, for episodic and persistent wheezing discrimination with a sensitivity of 87.2%, a specificity of 55%. The positive likelihood ratio (LR) of PC15PtcO2 methacholine was 1.94, and a negative LR was 0.23. The area under curve was found to be insignificant for adenosine 5?-monophosphate. Peripheric blood eosinophil counts was significantly higher in children with persistent wheezing compared to the children with episodic viral wheeze. On the other hand no significant difference was observed in median serum IgE concentration of the patient groups. Also, no significant correlation was found between blood eosinophil count and either PC15PtcO2 methacholine or PC15PtcO2 AMP; airway hyperresponsiveness in both groups.Our study demonstrated that at present, neither direct nor indirect challenge tests are capable of discriminating asthma between the wheezing phenotypes in preschool-age children.