Perkütan endoskopik gastrostomi (PEG) takılanhastaların morbidite ve mortalitelerinin analizi
Analysis of morbidity and mortality of patients with percutaneous endoscopic gastrostomy (PEG)
  1. Tez No: 243025
  2. Yazar: SERKAN BESLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Perkütan endoskopik gastrostomi (PEG) takılan hastalarda morbidite ve mortalitenin analiziGiriş: Bu çalışmada kurumumuzda PEG tüpü takılan hastalarda morbidite ve mortalitenin değerlendirilmesi amaçlandı.Materyal ve Metod: 01/01/1998?01/01/2008 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne ayaktan başvuran veya KTÜ Tıp Fakültesi'nde yatan hastalar retrospektif olarak değerlendirmeye alındı. Çalışma kriterlerine uygun 17 hasta seçildi ve bu hastalara toplam 26 PEG takıldı.Çalışmada niteliksel veriler sayı ve yüzde olarak, ölçümsel veriler ise standart sapma ile ifade edildi. Sağ kalım ve PEG takılı kalma süresi Kaplan-Meier analizi değerlendirildi.Bulgular: Onyedi hastaya toplam 26 kez PEG tüpü takılmıştır. İşlem komplikasyonu olarak 3 hastada tüp obstruksiyonu ve 1 hastada tüp çevresinde sızıntı tespit edildi. 11 hasta halen yaşamaktadır. 8 hasta primer hastalıkları nedeniyle ölmüştür. Ortalama sağkalım 44,6±7,5 ay olarak hesaplandı. %95 güven aralığına göre de en düşük 29,8 ay, en yüksek 59,8 ay olarak hesaplandı. Median değer ise 17±3 olarak tespit edilmiştir. Median değerinin %95 güven aralığı da en düşük 11,1 ay, en yüksek ise 22,8 ay olarak bulunmuştur. Yetmiş dördüncü ayda hastaların yaklaşık olarak yarısı hayattaydı.Sonuç: PEG tüpü genel anestezi gerektirmeyen, düşük morbidite ve mortalite oranlarına sahip olan, ekonomik ve güvenli, hasta başında dahi uygulanabilen pratik bir beslenme yöntemidir. PEG uzun dönem enteral beslenme planlanan hastalarda tercih edilmesi gereken yöntemlerden birisidir.
Özet (Çeviri)
Analysis of morbidity and mortality of patients with percutaneous endoscopic gastrostomy (PEG)Introduction: The purpose of this study is to analyse morbidity and mortality of PEG implanted patients at our instution.Material and Method: Outpatients and hospitalized patients applying to Karadeniz Technical University Faculty of Medicine between 1998 and 2008 were included in this study. Selected patients for this study according to the inclusion criteria were 17. A total of 26 PEG?s implanted to this population and these cases were analysed retrospectively in this study.Qualitative data were given as numbers and percentage, quantitative data were expressed with confidence interval. The duration of PEG attachment and survival rates were evaluated by Kaplan-Meier analysis.Results: Seventeen patients were implanted with PEG tubes for 26 times. Procedure related complications was tube obstruction in 3 cases and mild peri-tubal leakage in one case. Eleven of these patients are still alive but 8 died of their primary illnesses. Average survival rate was 44,6±7,5 months. The lowest survival rate was 29,8 months and the highest survival rate was 59,8 months according to 95 % confidence interval. The median PEG duration was 17±3 months. The lowest PEG duration was 11,1 months and the highest 22,8 months in the 95 % confidence interval. Approximately, half of the patients were alive in the 74th month.Conclusion: PEG tube is a practical feeding method which does not require general anesthesia with low morbidity and mortality rates for PEG itself. It is also an economical and safe method which can be applied bedside. This method may be preferred for patients who need long term artificial feeding.