Parkinson hastalarında tiroit fonksiyon testleri ve değerlendirilmesi
Thyroid function tests in parkinson disease's patient and evalution
- Tez No: 513029
 - Danışmanlar: UZMAN GÜLBÜN ASUMAN YÜKSEL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Nöroloji, Neurology
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
Parkinson hastalığı geleneksel olarak motor sistem hastalığı olarak ele alınmaktaysa da, bugün artık motor ve nonmotor (otonomik, davranışsal, bilişsel ve duysal) tutuluş paterni ile çok daha kompleks bir sendrom olarak kabul edilmektedir. PH'nın bu kadar zengin ve değişik semptomatoloji göstermesi hastalığın erken döneminde tanı karmaşasına ve hastalığın seyri boyunca tanı karmaşasına neden olabilecek hastalıkların birlikte görülme olasılığının mevcudiyeti dolayısıyla da tedavide gözden kaçan durumlara ya da yanlış tedavi stratejilerinin uygulanabilmesine yol açabilmektedir. Parkinsonizm ve hipotiroidizm rijidite, bradimimi, hipokinezi ve hipofoni gibi bazı benzer klinik özellikler gösterebilirler. Ayrıca her iki hastalığın da yaşlı populasyonda görülme sıklığı yüksektir. Bu yüzden her iki hastalığın birlikte görülme sıklığı da artmıştır. Hipertiroidizme bağlı tremor da bazen Parkinson hastalığında görülen tremor ile karıştırılabilir. Bazen de Parkinson hastalarında ortaya çıkan tiroid fonksiyon değişiklerinin Parkinson hastalığına bağlı semptomlar olabileceği düşünülüp tedavide gözden kaçan durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Otoimmün tiroid hastalıklarının patogenezi ile, Parkinson hastalığı gibi diğer nörodejeneratif hastalıkların henüz kanıtlanabilmiş fizyopatolojik bir benzerliği yoktur. Tiroid disfonksiyonları; otoimmün tiroid hastalığı bulunan Parkinson hastalarında, tiroid hormon seviyelerinin durumuna göre (hipotiroidi, hipertiroidi, subklibik hipo/hipertiroidi), tedavi planlanırken gözden kaçan durumların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Bu durumda hastalığın takibinde karışıklıklar görülebilir. Oysa tiroid hastalıklarının tanısı laboratuvar destekli sonuçlar ile çok net bir şekilde ortaya konulabilir. Bizim de çalışmamızın temel amacı Parkinson hastalarında görülebilecek tiroid disfonksiyonlarının neler olabileceği ve ne sıklıkta görülebileceğinin belirlenebilmesi ayrıca parkinson hastalığının seyri boyunca meydana gelebilecek tiroid fonksiyon bozukluklarının, parkinson hastalığının tedavisini düzenlerken gözden kaçan durumların ortaya çıkmasına neden olabileceğini ve buna dikkat edilmesi gerektiğini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Although Parkinson's disease is traditionally referred to as motor system disease, it is now considered a more complex syndrome with motor and nonmotor (autonomic, behavioral, cognitive, and sensory) retention patterns. Such a rich and diverse symptomatology of PH can lead to diagnostic complexity and the likelihood of coexistence of diseases that may lead to diagnostic confusion throughout the course of the disease, which may lead to overlooked conditions or improper treatment strategies. Parkinsonism and hypothyroidism may show some similar clinical features, such as rigidity, bradimimia, hypokinesia, and hypophonia. In addition, the incidence of both diseases in the elderly population is high. Therefore, the incidence of both diseases increased. Tremor associated with hyperthyroidism can sometimes be confused with tremor seen in Parkinson's disease. Sometimes it is thought that changes in thyroid function in patients with Parkinson's disease may cause symptoms related to Parkinson's disease and may lead to cases of disregard in treatment. The pathogenesis of autoimmune thyroid diseases and other neurodegenerative diseases such as Parkinson's disease do not yet have a proven physiopathological similarity. Thyroid dysfunction; In cases of Parkinson's disease with autoimmune thyroid disease, hypothyroidism, hyperthyroidism, subluxic hypo / hyperthyroidism may occur due to the condition of thyroid hormone levels. In this case, there may be confusion in the follow-up of the disease. However, the diagnosis of thyroid diseases can be clearly demonstrated by laboratory supported results. The main purpose of our study is to determine what can be seen and how often thyroid dysfunction can be seen in patients with Parkinson's disease. It is also to be seen that thyroid dysfunctions which may occur during the course of parkinson's disease may cause the emergence of overlooked conditions during the treatment of parkinson's disease and it should be paid attention. Google Çeviri HakkındaToplulukMobilGoogle Hakkın