Abdominal aort anevrizmalarının endovasküler tedavisi sonrası hasta takibinde doppler ultrasonografinin yeri
Diagnosis of endoleak and follow-up after EVAR is Doppler US
- Tez No: 243036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN DEMİRPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Endoleak tanısında ve EVSG ile onarım sonrası takipte en sık kullanılan görüntüleme yöntemi BTA'dır. BTA yanısıra MRA ve Doppler US'de kullanılan diğer yöntemlerdir. Ancak BTA hala altın standart yöntem olarak kullanılmaktadır. Bizim çalışmamızda amaç en sık karşılaşılan ve ölümcül olabilecek bir komplikasyon olan endoleak tanısında Doppler US'nin rutinde güvenle kullanımının mümkün olup olamayacağının değerlendirilmesidir. Bu amaçla EVSG ile onarım uygulanmış 29 hastada, altın standart yöntem olan BTA ile Doppler US sonuçları karşılaştırmalı değerlendirilmiştir.Gereç-Yöntem: Çalışmaya eylül 2007- mayıs 2009 arasında abdominal aort anevrizması tanısı alan, endovasküler yöntem ile stent uygulanmış ve tedavi sonrası kontrol BTA takibi yapılan 29 hasta alındı. Hastalar kontrol BTA takibi öncesi Doppler US ile değerlendirildi ve daha sonra Doppler US ve BTA sonuçları karşılaştırıldı.Bulgular: Çalışmaya katılan 29 hastanın tümünde stent ?greft açıktı. Dokuz olguda BTA ile endoleak saptandı. 4 hastada tip 1 endoleak, 5 hastada ise tip 2 endoleak mevcuttu. Sonuçta 9 hastada kontrol BTA tetkikleride dahil olmak üzere toplam 17 BTA tetkikinde endoleak saptandı. BTA ile tip 1 ve tip 2 endoleak saptanan tüm olgular Doppler US ile de tespit edildi. Bir olguda Doppler US ile tip 1 endoleak ile uyumlu kuşkulu bulgular mevcuttu, Renkli Doppler US'de greft dışında perigreft akım ile uyumlu olduğu düşünülen renk kodlanması saptandı. Ancak BTA ile endoleak gözlenmedi. Bu olgu çalışmanın tek yanlış pozitif sonucudur. Doppler US'nin BTA altın standart kabul edildiğinde duyarlılığı; %100, özgüllüğü; %96, pozitif öngörü değeri; %94.4, negatif öngörü değeri; %100 bulunmuştur. Tip 1 endoleak saptamada duyarlılığı; %100, özgüllüğü; %96, tip 2 endoleak saptamada duyarlılığı; %100, özgüllüğü; %100 bulunmuştur. Doppler US ve BTA'nın endoleak saptamadaki uyumu kappa uyum testi ile değerlendirildi, ? değeri 0.95 bulundu.Sonuç:. EVSG ile onarım sonrası takipte endoleak saptamada ve anevrizma çap ölçümünde Doppler US oldukça güvenilir bir yöntemdir. Olgu sayısı ve deneyim arttıkça bunu daha net söyleyebiliriz ve ileride hastaların rutin takibinde Doppler US'nin BTA'ya alternatif olarak kullanımı mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The most commonly used imaging modality in diagnosis of endoleak and follow-up after EVAR is BTA. In addition to BTA, MRA Doppler is another modality used in US although BTA is currently used as gold standard in the diagnosis. The aim of the current study was to evaluate whether it was possible to use Doppler US routinely in diagnosis of endoleak, the most common complication that might be fatal. For this purpose, BTA, the gold standard method in the diagnosis, was compared to Doppler US in 29 patients undergoing EVAR.MATERIAL - METHOD: The study included 29 patients diagnosed as having abdominal aorta aneurism between september 2007 and may 2009, who received stent with endovascular method and followed with BTA after their treatment. The patients were evaluated with Doppler US prior to control BTA and then, results of Doppler US and BTA were compared.FINDINGS: Stents-grafts were open in all of 29 patients included in the study. Endoleak was detected by means of BTA in 9 patients. Four patients had type I endoleak and 5 had type 2 endoleak. As a consequence, endoleak was found in BTA examinations in a total of 17 patients including control BTA examinations in 9 patients. All cases in whom type I and II endoleak was detected by means of BTA were also detected to have endoleak with Doppler US. One patient had suspicious findings consistent with type I endoleak on Doppler US and on Doppler examination of this patient, color coding was detected that was considered to be consistent with perigraft flow outside the graft. However, no endoleak was observed on BTA. This patient was the only false positive case of the study. Considered as gold standart, Doppler US was found to have sensitivity of 100%, specificity of 96%, positive predictive value of 94.4%, and negative predictive value of 100%. It was found to have sensitivity of 100%, specificity of 96% in detecting type I endoleak and sensitivity of 100% and specificity of 100% in detecting type 2 endoleak. Consistence of Doppler US and BTA in detecting endoleak was evaluated with kapa consistency test and ? value was found to be 0.95.CONCLUSION: Doppler US is quite reliable method in detecting endoleak and measuring diameter of aneurism in follow-up after EVAR. We will be able to express this fact easier with increasing number of patients and experience and in the future, it may be possible to use Doppler US as an alternative to BTA in routine follow-up of the patients.