Rutin klinik pratikte akut lösemi: 2003-2008 yılları arasında izlenen akut lösemi hastalarının analizi
Acute leukemia in clinical practice: Analysis of acute leukemia patients between 2003 and 2008
  1. Tez No: 243040
  2. Yazar: SONGÜL ŞEREFHANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA BÜYÜKAŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmaya Ocak 2003 ile Aralık 2008 tarihleri arasında izlenen akut lösemi hastaları dahil edildi. Bu hastalar yatış süresi boyunca prospektif olarak kaydedilmişlerdi. Veritabanına kayıtlı 97 akut lenfoblastik lösemi (ALL), 184 akut miyeloblastik lösemi (AML) hastası bulunmaktaydı. Daha önce başka bir merkezde tanı konulup tedavi alan ya da tedaviyi kabul etmeyen hastalar değerlendirmeye alınmadı. Dışlama kriterlerinden sonra kalan 65 ALL hastasının analizi yapıldı. Çalışmaya dâhil edilen 65 ALL hastasının yaş ortalaması 35,6 yıl (16?74) idi. Erkekler %58,5 oranında idi. ALL hastalarının 32'sine Hiper-CVAD, 25'ine ise CALGB?8811 kemoterapi protokolü uygulandı. 164 AML hastanın yaş ortalaması 48 (16?85) olup, %58,5'i erkek idi. AML hastalarının %74,8'ine idarubisin-sitarabin (3+7), %13,6'sına mitoksantron-sitarabin, %2,9'una yüksek doz sitarabin-mitoksantron, %0,9'una sitarabin, %0,9'una etoposid-mitoksantron-sitarabin, %1,9'una idarubisin-sitarabin (2+5) ve %4,8'ine (akut promiyelositik lösemi hastaları) modifiye AIDA kemoterapi protokolü verildi. Sayısal değerlerin karşılaştırılmasında t-testi, kategorik değerlerin karşılaştırılmasında ise x2 (Ki-kare) testi kullanıldı. Toplam sağkalım ve hastalıksız sağkalım hesaplamaları için Kaplan-Meier metodu kullanıldı ve Log-rank testi ile de karşılaştırmalar yapıldı. Tüm ALL hastalarının izlem süresi ortalama 418,4 (0?1706) gün idi. İndüksiyon kemoterapisi ile tam yanıt oranları tüm ALL hastalarında %64,9, Hiper-CVAD alan hastalarda %75 ve CALGB?8811 alan hastalarda ise %52 olup Hiper-CVAD protokolü alan hastalarda daha yüksek bulundu (p=0,01). Tüm ALL hastalarında 4,6 yıllık total sağkalım oranı %19 idi. Hiper-CVAD alan hastaların 4,6 yıllık sağkalım oranı %17, CALGB?8811 alan hastaların 3 yıllık sağkalım oranı ise %32 bulundu (p= 0,68). 4,6 yıllık hastalıksız sağkalım oranları ise totalde %28 idi. Hiper-CVAD alan hastalarda 4,6 yıllık hastalıksız sağkalım oranı %22, CALGB?8811 alan hastalarda ise 3 yıllık hastalıksız sağkalım oranı %58 olup, CALGB alan hastalarda daha yüksek bulundu (p= 0,13). Tüm ALL hastalarında yaş (? 30 yaş %40, > 30 yaş %6, p= 0,000), ECOG performansı (ECOG? 1 %16, ECOG> 1 %6, p= 0,000) ve ALL tipi (B-ALL %19, T-ALL %42, Burkitt ALL %0, p= 0,023) total sağkalımı etkileyen faktörler olarak belirlendi. AML hastalarında ortalama izlem süresi 428 (0?2163) gün, indüksiyon kemoterapisine tam yanıt oranı %52,4, indüksiyon sırasında mortalite oranı %27,2 ve rezistan hastalık oranı da %5,4 olarak bulundu. Hastaların 5,9 yıllık total sağkalım oranı %29 iken, 5 yıllık hastalıksız sağkalım oranı ise %44 olarak belirlendi. Yaş (? 30 yaş %32, 30?59 yaş %37, ? 60 yaş %13, p= 0,003), ECOG performansı (ECOG? 1 %33, ECOG> 1 %17, p= 0,001) ve AML tipi (CBF tipi AML'de %72, APL hastalarında %41, diğer AML hastalarında %24, p= 0,043) total sağkalımı etkileyen faktörler olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Acute leukemia patients who had been admitted between January 2003 and December 2008 were included in this study. They had been recorded prospectively during hospital follow-up. There were 97 patients with acute lymphoblastic leukemia (ALL) and 184 patients with acute myeloblastic leukemia (AML). Patients who had been treated previously and those who did not accept chemotherapy were excluded. Mean age of ALL patients was 35.6 years. Males comprised 58.5% of the cases. Thirty-two ALL patients received Hyper-CVAD and 25 patients CALGB-8811 regimen. A total of 164 acute myeloblastic leukemia patients were included in the study with a median age of 48 (range 16-85 years), and 58.5% of them were male. Seventy-four percent received idarubicin-cytarabine (3+7), 13.6% mitoxantrone-cytarabine, 2.9% high dose cytarabine-mitoxantrone, 0.9% cytarabine, 0.9% etoposide-mitoxantrone-cytarabine, 1.9% idarubicine-cytarabine (2+5) and 4.8% (acute promyelocytic leukemia) AIDA protocol. Survival was calculated by the Kaplan-Meier method and differences among curves were analyzed by the log-rank test. Differences among response rates and incidences of certain characteristics among subgroups were analyzed by the x2 test for nonparametric and t-test for parametric values. Mean follow-up duration was 418.4 days (range 0-1706) in ALL patients. 64.9% of all ALL patients achieved complete remission (CR). CR rates in Hyper-CVAD and CALGB groups were 75% and 52% respectively, Hyper-CVAD regimen superior to CALGB regimen (p= 0.01). All 65 ALL patients had 4.6-years survival rate of 19%. Survival rates were 17% with Hyper-CVAD protocol and 32% with CALGB-8811 protocol (p= 0.68). 4.5-years disease-free survival (DFS) was 28% in all ALL patients. DFS rates were 22% with Hyper-CVAD and 58% with CALGB-8811 protocol (p=0.13). Predictors of worse survival rate were poor performance status (ECOG? 1 16%, ECOG> 1 6%, p= 0,000), older age (? 30 40%, > 30 6%, p= 0,000) and Burkitt-type ALL (B-ALL 19%, T-ALL 42%, Burkitt ALL 0%, p=0,023). Overall, 62% AML patients achieved complete remission, 29% died during induction therapy and 9% had resistant disease. Mean follow-up time was 428 days (range, 0-2163). 5.9-years overall survival and 5-year DFS rates were 29% and 44%, respectively. Survival rates were significantly worse with older age (? 30 32%, 30?59 37%, ? 60 13%, p= 0.003), poor performance (ECOG? 1 33%, ECOG > 1 17%, p= 0.001) and non-CBF AML (CBF AML 72%, APL 41%, others 15%, p= 0.043).