Antistreptolizin O yüksekliğiyle gelen asemptomatik hastalardaki sessiz kardit oranı
Silent carditis prevalance in asymtomatic patients with high antistreptolysin O titers
  1. Tez No: 702577
  2. Yazar: SÜMEYYE KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Akut romatizmal ateş; duyarlı kişilerde, A grubu beta hemolitik streptokoklar ile oluşan üst solunum yolu enfeksiyonundan 1 ila 5 hafta sonra ortaya çıkan, kalp, eklemler, beyin, kan damarları, deri ve deri altı bağ dokusunu tutan inflamatuvar bir kollajen doku hastalığıdır. Antistreptolizin O, geçirilmiş streptokok enfeksiyonunu göstermesi açısından önemli bir serolojik testtir. Klinik pratikte akut romatizmal ateş tanısı için, önerilmeyen bir uygulama olsa da, serum antistreptolizin O düzeyleri kullanılabilmektedir. Buna göre fizik muayenede üfürüm tespit edilen, şüpheli akut romatizmal ateş öyküsü olan ve bazen sadece rutin inceleme yapılan hastalarda antistreptolizin O değeri incelenmekte ve buna göre hastalar tedavi edilmektedir. Bu çalışmada, rutin inceleme yapılan asemptomatik hastalardaki antistreptolizin O değerleri ile ekokardiyografi bulgularına bakılmış ve sessiz kardit oranlarının sıklığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel, tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışmaya 1 Eylül 2020-1 Eylül 2021 tarihleri arasında Konya Eğitim Araştırma Hastanesi Pediatrik Kardiyoloji Polikliniği'ne başvuran aktif şikâyeti olmayan ve yüksek antistreptolizin O değerleri olan 61 hasta ile yaş ve cinsiyet ile eşleşen ve ek şikayeti olmayan üfürüm nedeniyle polikliniğe yönlendirilen 62 hasta dahil edildi. Antistreptolizin O yüksekliğiyle başvuran asemptomatik hastaların demografik verileri, laboratuvar ve ekokardiyografi bulguları, elektrokardiyografide PR mesafesi ve diğer elektrokardiyografi bulguları, kardiyak üfürüm nedeniyle polikliniğimize başvuran ve çalışmaya dahil edilen hastaların ise demografik verileri, ekokardiyografi bulguları, elektrokardiyografide PR mesafesi ve diğer elektrokardiyografi bulguları kaydedildi. Klinik olarak kardit bulguları olmayan ekokardiyografi ile kapak patolojisi saptanan hastalara sessiz kardit tanısı konuldu. Bulgular: Antistreptolizin O yüksekliğiyle gelen ve aktif şikayeti olmayan 61 hastanın 8'inde (%13,1), üfürüm nedeniyle çalışmamıza dahil ettiğimiz 62 hastanın ise sadece 1'inde (%1,6) sessiz kardit tespit edildi. Her iki grup arasında sessiz kardit varlığı açısından istatiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0,017). Subklinik kardit tespit edilen hastaların 6'sı (%75,0) kız 2'si (%25,0) erkekti. Hastaların yaş ortanca değeri 11,5 (7-15) yıldı. Olguların %50,0'ı kış mevsiminde tanı almıştı. Üfürüm şikayetiyle başvuran hastalardan ise sadece birinde sessiz kardit tespit edildi, hasta 17 yaşında ve erkek hastaydı. Tarafımıza mayıs ayında başvurmuştu. Antistreptolizin O yüksekliğiyle başvuran ve sessiz kardit tespit edilen 4 hastada izole mitral yetmezliği, 4 hastada ise mitral ve aort kapak yetersizliği birlikteliği görüldü. Hiçbir hastada izole aort yetersizliği tespit edilmedi. Üfürüm nedeniyle başvuran ve sessiz kardit tespit edilen bir hastada ise ekokardiyografide 1.derece mitral yetmezlik saptandı. Sonuç: Sunulan çalışmada, antistreptolizin O yüksekliği olan asemptomatik hastalardaki sessiz kardit sıklığı daha önce asemptomatik hastalar üzerinde yapılan toplumsal tarama çalışmaları ile uyumlu bulunmuş olup, ileriki dönemlerde antistreptolizin O değerleri ile birlikte akut veya kronik bir hastalık süreci ile karşı karşıya olup olmadığımızı değerlendirmek açısından bu çalışmanın faydalı olacağını öngörmekteyiz. Yapılan çalışma ile antistreptolizin O yüksekliği olan veya muayenelerinde üfürüm duyulan ve sağlık kuruluşlarına yönlendirilen hastaların ekokardiyografi ile değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Hem hastalardaki sessiz kardit varlığını değerlendirmek hem de minör kardiyak bulguların patolojik üfürüm oluşturmadan önceki dönemlerde tespit edilmesi açısından rutin ekokardiyografik değerlendirmenin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute rheumatic fever is an inflammatuary diseases of connective tissues, which occurs one to five weeks following group A streptococcus pharyngitis and affects primarily heart, major joints, brain, blood vessels, skin and subcutaneous tissues. Antistreptolysin O is an important serological test for the diagnosis of past streptococcal infection. Although it is not recommended in clinical practice, serum antistreptolysin O levels can be used for the diagnosis of acute rheumatic fever. According to antistreptolysin O levels, patients with a murmur detected on a pyhsical examination or with a history of suspected rheumatic fever or routinely examined patients receive a treatment. In this study, we aimed to determine the frequency of silent carditis rates according to antistreptolysin O levels and echocardiographic findings in asymptomatic patients who were routinely examined. Materials and methods: 61 patients with non-specific complaints and high levels of antistreptolysin O and 62 asymtomatic patients with heart murmur were included in this descriptive cross sectional study, who were evaluated in the Department of Pediatric Cardiology, Konya Training and Research Hospital between 1 September 2020 to 1 September 2021. Demografic data, laboratory and echocardiographic findings, PR interval on a electrocardiography and other electrocardiography findings of asymtomatic patients with high antistreptolysin O levels and patients with heart murmur were recorded. A diagnosis of silent carditis was made according to detection of cardiac involvelment in the absence of clinical findings. Results: Echocardiography revealed silent carditis in 8 patients (13.1%) out of 61 patients with high antistreptolysin O titers and without any complaints, and only 1 patient (1.6%) out of 62 patients with heart murmurs. A statistically significant difference was found between two groups in terms of the presence of silent carditis (p=0.017). Patients with subclinical carditis, 6 (75.0%) of them were female and 2 (25.0%) of them were male and the median age was 11.5 (7-15) years. 50% of the cases were diagnosed in the winter. Silent carditis was detected in only one patient who applied with the heart murmur, the patient was 17 years old and male. He applied to our clinic in May. Doppler echocardiography identifed isolated mitral regurgitation in 4, and coexistence of mitral and aortic regurgitation in 4 silent carditis patients with high antistreptolysin O levels. Isolated aortic regurgitation was not identified in any patients. First degree mitral regurgitation was detected on echocardiography in one patient who presented with heart murmur and was found to have silent carditis. Conclusion: In the present study, the frequency of silent carditis in asymptomatic patients with high antistreptolysin O levels was found to be similar with previous echocardiographic screening studies on asymtomatic patients and we predict that this study will be useful in the future in terms of evaluating whether we are facing an acute or chronic disease process with antistreptolysin O titers. Routine echocardiografic screening is recommended both to evaluate the presence of silent carditis in patients and to detect minor cardiac findings in the periods before pathological murmur.