Reaktif ve klonal trombositozda hemostaza global bir bakış: Tromboelastografi yöntemi ile analiz ve karşılaştırılması
Global view to hemostasis in reactive and clonal thrombocytosis: Analysis and comparison with thromboelastography
  1. Tez No: 243049
  2. Yazar: EBRU KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM C. HAZNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Trombosiztozun en sık nedenini reaktif (sekonder) ve klonal sebepler oluşturur. Reaktif trombositoz çok yüksek derecelerde bile olsa trombotik veya kanama komplikasyonlarına yol açmaz. Ancak miyeloproliferatif hastalıklarda trombotik komplikasyonlar ve kanama komplikasyonları artmıştır. Bu çalışmada reaktif ve klonal trombositozda tromboelastografik analizle global hemostaz değerlendirmeleri yapmak ve böylece trombositozdaki hemostatik değişikliklerin patogenezine katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Bu amaçla trombositozu olan 37'si erkek, 40'ı kadın olmak üzere toplam 77 hasta çalışmaya alındı. 36 hasta klonal trombositoz tanılarıyla izlenmekteydi. Hastaların 41'inde reaktif trombsitoz tespit edilmişti. Kontrol grubunda toplam 59 sağlıklı birey vardı.
Özet (Çeviri)
Reactive (secondary) and clonal diseases are the most common causes of thrombocytosis. Reactive thrombocytosis doesn?t lead to thrombotic or bleeding complications even in very high levels. But thrombotic and bleeding complications are increased in clonal thrombocytosis. The aim of this study is to make assessments of global hemostasis in reactive and clonal thrombocytosis and contribute to the pathogenesis of hemostatic changes in thrombocytosis. A total of 77 patients, 37 men and 40 women, were included in the study. Thirty six patients were followed with diagnosis of clonal thrombocytosis. Forty one of the patients had reactive thrombocytosis. There were total of 59 healthy subjects in control group.