Turnikeye bağlı gelişen iskemi reperfüzyon hasarında femoral-siyatik sinir bloğu ile spinal anestezinin karşılaştırılması.
The Effects of sciatic-femoral nerve block and spinal anaesthesia on ischemia-reperfusion injury due to the use of a tourniquet.
  1. Tez No: 243057
  2. Yazar: İLKER ÖNGÜÇ AYCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SARICAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İskemi- reperfüzyon (I/R) hasarının, iskelet kas dokusu üzerindeki metabolik etkilerini tanımlayan birçok hayvan çalışması vardır. Ancak; insanlar üzerindeki etkileri açık değildir. Bu çalışma; siyatik-femoral sinir bloğu ile spinal anestezinin; turnikeye bağlı gelişen I/R hasarı üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla planlanmıştır.Diz artroskopisi yapılacak, ASA I?II, 18?60 yaş aralığında, 31 olgu çalışmaya dahil edildi. Sedasyon amacıyla her hastaya, 3 mg midazolom ve 1 µkg?1 fentanil uygulandı. Olgular randomize olarak 2 gruba ayrıldı: Grup I, Femoral-Siyatik Sinir Bloğu Grubu (n = 15): Femoral-siyatik sinir bloğu; ultrasonografi ve sinir stimülatörü eşliğinde yapıldı. 20 ml % 0.5' lik bupivakain ve 20 ml % 2' lik prilokain karışımı 1:1 hazırlanarak (toplam 40 ml); femoral ve siyatik sinirlere ayrı ayrı 20 ml'lik enjeksiyonlar şeklinde uygulandı. Grup II, Spinal Anestezi Grubu (n = 16): L2-L3 ya da L3-L4 seviyesinden, intratekal olarak, 12,5 mg % 0.5' lik bupivakain verilerek spinal anestezi sağlandı. Her hastada turnike 300 mmHg'ya kadar şişirildi. Kan örnekleri; anesteziden önce (T0), turnike uygulanmasından önce ve cerrahi işlem başlamadan (T1), turnike uygulandıktan 30 dk sonra (T2), turnike açıldıktan 10 dk sonra (T3) alındı. Her hastada serum lipit peroksit (LPO) ve anti-oksidan kapasite (AOP) düzeylerine bakıldı. Grup içi karşılaştırmalarda; AOP düzeyleri; her iki grupta da, tüm zamanlarda bazale göre, istatistiksel açıdan anlamlı olarak düşük bulunmuştur (p < 0,008). LPO düzeylerinde; Grup II'de fark saptanmazken, Grup I'de; T0-T2, T0-T3, T1-T2 arasında anlamlı farklılık bulundu (p < 0,008). Gruplar arasında; LPO ve AOP düzeyleri açısından ise anlamlı bir fark saptanmamıştır.Sonuç olarak; her iki anestezi tekniğinde de, I/R hasarı sonrasında, oksidatif stres oluştuğu ve antioksidan potansiyellerinin benzer olduğu bulunmuştur. Bu yüzden her iki anestezi yönteminin, I/R hasarındaki etkileri açısından birbirlerine üstünlükleri gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
There are many animal studies which define the effect of ischemia-reperfusion (I/R) injury on muscle tissue yet the effects on humans are not clear yet. This study has been planned to investigate the effects of sciatic-femoral nerve block and spinal anaesthesia on ischemia-reperfusion injury due to the use of a tourniquet.31 patients ranging from ASA class I-II and ages 18-60 were included in the study. As a sedative, 3 mg of midazolam and 1 µkg?1 of fentanyl were given intravenously to each patient. The cases were organized randomly into two groups. Group I, Femoral ?Sciatic Nerve Block Group (n=15): The femoral-sciatic block was performed under guidance of ultrasonography and a nerve stimulator. A mixture of 20 ml of 0.5% bupivacaine and 20 ml of 2% prilocaine were prepared (a total of 40 ml) and 20 ml of this mixture were injected into the femoral and sciatic nerves each. Group II, Spinal Anaesthesia Group (n=16): Spinal anaesthesia was performed intrathecally from the L2-3 or L4-5 level using 12,5 mg of % 0.5? lik bupivacaine. The tourniquet was inflated to 300 mmHg for each patient. Blood samples were drawn from each patient before administration of anaesthesia (T0), before the tourniquet was inflated and before surgery begun (T1), 30 minutes after the inflation of the tourniquet (T2), and 10 minutes after the deflation of the tourniquet (T3). Laboratory tests were performed for the presence of lipid peroxidase (LPO) and antioxidant capacity (AOP). For within group comparisons, the levels of AOP were found to be decrased at all times at a level which was statistically significant (p< 0,008) in both groups.