Demir tedavisi alan kadınlarda tedavi planlarının değiştirilmesine neden olan yan etkilerin incelenmesi
Investigation of the side effects that cause the change of treatment plans in women receiving iron treatment
  1. Tez No: 865444
  2. Yazar: ZÜBEYDE ALTUN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY YILMAZ ÇAKMAK, DOÇ. DR. BASRİ FURKAN DAĞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kadınlar demir eksikliği anemisine yatkın durumdadırlar. Gebelerde ise artan ihtiyaç nedeniyle demir eksikliği anemisi sık görüldüğünden profilaktik demir preparatları başlanmaktadır. Kullanılan preparatların biyoyararlanımları farklıdır ve çeşitli yan etkileri görülmektedir. Demir tedavileri iv, damla, tablet, oral süspansiyon gibi çeşitli şekillerde verilmektedir. Bu tedaviler demir karboksimaltoz, ferro furamat, demir sülfat, demir (II) glisin-sülfat kompleksi, demir (III) hidroksit polimaltoz, demir (III) izomaltoz gibi çeşitli etken madde içermektedirler. Biz bu çalışmada tedavide kullanılan demir preparatlarını karşılaştırarak en çok görülen yan etkileri ve hastada tedavi devamında hangi yan etkilere bağlı olarak ilaç değişikliğine gidildiği araştırmayı amaçladık. Bu araştırma 1 ekim 2023 ve 30 kasım 2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde bulunan Kadın hastalıkları ve doğum hastanesi gebe polikliniği ve Genel hastane genel dahiliye polikliniğine başvuran 270 kadın hastayı dahil etmektedir. Çalışmamız kesitsel-tanımlayıcı bir anket çalışmasıdır. Hastalara araştırmacılar tarafından yapılan anket formu yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. 20 sorudan oluşan bir anket formu kullanıldı. Anket formunda, katılımcıların sosyodemografik özellikleri, ilaç kullanım nedenleri, süreleri, alışkanlıkları; ilacın formu, yan etkileri, ilaç bırakma sebepleri, ilaç değişiklikleri içeren sorular bulunmaktaydı. Bu bilgiler araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Women are prone to iron deficiency anaemia. Since iron deficiency anaemia is common in pregnant women due to increased demand, prophylactic iron preparations are started. The bioavailability of the preparations used is different and various side effects are observed. Iron treatments are given in various forms such as iv, drip, tablet, oral suspension. These treatments contain various active substances such as iron carboxymaltose, ferro furamate, ferrous sulphate, iron (II) glycine-sulphate complex, iron (III) hydroxide polymaltose, iron (III) isomaltose. In this study, we aimed to investigate the most common side effects by comparing the iron preparations used in treatment and to investigate which side effects led to drug changes in the patient during the continuation of treatment. This study included 270 female patients who applied to the obstetrics and gynaecology hospital pregnancy outpatient clinic and general hospital general internal medicine outpatient clinic in Ankara Bilkent City Hospital between 1 October 2023 and 30 November 2023. Our study is a cross-sectional descriptive survey study. The questionnaire form made by the researchers was applied to the patients by face-to-face interview. A questionnaire form consisting of 20 questions was used. The questionnaire form included questions about the sociodemographic characteristics of the participants, reasons for drug use, duration, habits; the form of the drug, side effects, reasons for drug discontinuation, drug changes. This information was obtained by using the interview form developed by the researcher.