Miyokard perfüzyonundaki düzelmenin değerlendirilmesinde metamizol eşliğinde Talyum-201 Miyokard Sintigrafisi uygulamasının rolü
The role of metamizol induction for the detection of perfusion reversibility on Thallium 201 Myocardial Perfusion Scintigraphy
  1. Tez No: 243063
  2. Yazar: TAMER AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER LAY ERGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Metamizol, analjezik ve antipiretik özellikleri iyi bilinen, ek olarak spazmolitik etkisi olan ve damar düz kası gevşetici etkisi invivo ve invitro gösterilmiş bir ilaçtır. Çalışmamızda, metamizolün damar düz kasını gevşetici etkisinin Talyum 201 kullanılarak yapılan miyokard perfüzyon sintigrafisinde (MPS) iskemik, hasarlanmış miyokard dokusunu tayin etmede potansiyel olarak artırıcı yönde kullanılabilirliğini araştırmak ve metamizolün damar düz kası gevşetici etkisini klinik olarak göstermek amaçlandı. Stres çalışmasında perfüzyon defekti olup redistribüsyon ve reinjeksiyon çalışmalarında bu bölgelerde pefüzyonda kısmi düzelme olan ya da düzelme olmayan 20 hastaya metamizol uygulaması sonrası (1 g metamizolün oral verimesini takiben 45. dk.da iv Talyum 201 enjeksiyonu; bundan sonra 10. dk, 1. saat ve 3. saat MPS görüntülemeleri) Talyum 201 MPS yapıldı. Rutin MPS ve metamizol-uygulamalı MPS görsel ve kantitatif olarak karşılaştırmalı değerlendirildi. Görsel ve kantitatif değerlendirmelerde stres çalışmasında perfüzyon defekti olan miyokard duvarında metamizol uygulaması sonrası 1. ve 3.
Özet (Çeviri)
Metamizol, a well-known analgesic and antipyretic drug, has also relaxing activity on vascular smooth muscle shown both with in vivo and in vitro studies. This study aims to investigate whether metamizol induction could be used to increase the detectability of the ischemic/jeopardized myocardium during Thallium 201 myocardial perfusion scintigraphy (MPS) and prove its vascular smooth muscle relaxing activity clinically. In 20 patients who had partially reversible/irreversible perfusion defects on their previous stress, redistribution and reinjection Thallium-201 MPS, metamizol inducted (Thallium-201 was injected i.v. 45 min after the oral administration of 1g metamizol and MPS was acquired 10 min, 1 hour and 3 hours after the injection) Thallium-201 MPS was acquired. Routine MPS and metamizol-induced MPS data were evaluated visually and quantitatively and compared.