Eksudatif tip yaşa bağlı makula dejenerasyonundaki koroid neovaskülarizasyonunun tedavisinde intravitreal anti-VEGF uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of intravitreal anti-VEGF therapies for the treatment of choroidal neovascularization due to age related macular degeneration
  1. Tez No: 243064
  2. Yazar: CENK DEMİRKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BORA ELDEM, PROF. DR. SİBEL KADAYIFÇILAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada amaç, eksudatif tip yaşa bağlı makula dejenerasyonuna ikincil olarak gelişen koroid neovaskülarizasyonunun tedavisinde intravitreal anti-VEGF uygulamalarının etkinliklerinin karşılaştırılması idi. Şubat 2006 - Ağustos 2009 arasında kliniğimizde eksudatif tip yaşa bağlı makula dejenerasyonu nedeniyle değerlendirilen, intravitreal bevacizumab, ranibizumab veya pegaptanib uygulanan hastalar çalışmaya dahil edilerek başlangıçta ve tedavi sonundaki ETDRS eşeli ile görme keskinlikleri, optik koherans tomografi ve fundus floresein anjiografi görüntüleri retrospektif olarak hasta kayıtlarından değerlendirildi. 82 göze intravitreal bevacizumab, 78 göze intravitreal ranibizumab, 43 göze intravitreal pegaptanib uygulanmıştı. Ortalama izlem süresi bevacizumab grubunda 16.38 ay, ranibizumab grubunda 8.77, pegaptanib grubunda 12.58 aydı. Tedavi sonrası ortalama görme düzeyinde tedavi öncesine göre bevacizumab grubunda azalma (p= 0.520), ranibizumab grubunda artma (p= 0.147) ve pegaptanib grubunda azalma (p= 0.585) saptandı. Ortalama görme düzeyindeki değişiklik her üç grupta da istatistiksel olarak anlamlı değildi. İzlem süresince bevacizumab grubunda 13 gözde (%15.9), ranibizumab grubunda 15 gözde (%19.2), pegaptanib grubunda 5 gözde (%11.6) görme keskinliğinde başlangıca göre en az 15 harf artma; bevacizumab grubunda 15 gözde (%18.2), ranibizumab grubunda 13 gözde (%16.7), pegaptanib grubunda 3 gözde (%7) başlangıca göre en az 15 harf azalma saptandı. İntravitreal bevacizumab, ranibizumab ve pegaptanib uygulamasına bağlı komplikasyon görülmedi. Çalışmamızda intravitreal anti-VEGF uygulamalarının eksudatif tip yaşa bağlı makula dejenerasyonlarındaki koroid neovaskülarizasyonunun tedavisinde etkili olduğunu ve bu çalışma grubunda üç tedavinin sonuçlarının benzer olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the efficacies of intravitreal bevacizumab, ranibizumab and pegaptanib for the treatmentof choroidal neovascularization due to age related macular degeneration. The study group consisted of patients with exudative age related macular degeneration, attended to our clinic between February 2006 and August 2009 and were treated with intravitreal bevacizumab, ranibizumab or pegaptanib. For all patients, data of visual acuity measured with ETDRS chart, optical coherence tomography and fundus fluorescein angiography at the beginning and at the end of intravitreal therapies were evaluated. Eighty two eyes were treated with intravitreal bevacizumab, seventy eight with intravitreal ranibizumab and forty three with intravitreal pegaptanib. Mean follow up was 16.38 months for bevacizumab group, 8.77 months for ranibizumab group and 12.58 months for pegaptanib group. Mean visual acuity after the treatment decreased for the bevacizumab group (p=0.520), increased for the ranibizumab group (p=0.147) and decreased for the pegaptanib group (p=0.585).The difference between mean visual acuity values at the end and at the beginning of the study in each group was statistically insignificant. Visual acuity levels of 13 eyes (%15.9) in bevacizumab group, 15 eyes (%19.2) in ranibizumab group and 5 eyes (%11.6) in pegaptanib group increased for at least 15 letters during follow up. Visual acuity of 15 eyes (%18.2) in bevacizumab group, 13 eyes (%16.7) in ranibizumab group and 3 eyes (%7) in pegaptanib group decreased at least 15 letters during follow up. No complications related to intravitreal anti-VEGF application were observed. We found that intravitreal bevacizumab, ranibizumab and pegaptanib were effective for the treatment of choroidal neovascularization in exudative age related macular degeneration and the results of the three treatments were similar in this study group.