Geniş spekturumlu beta-laktamaz pozitif mikroorganizmaların neden olduğu idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocukların kolonizasyon ve enfeksiyon yönünden değerlendirilmesi ve izlemi.
Management of children with urinary tract infection caused by microorganisms producing extended spectrum beta-lactamase and evaluation about colonization and infection.
  1. Tez No: 243070
  2. Yazar: DİLEK AZKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) çocuklarda sık görülür ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Son zamanlarda artan antibiyotik direnci enfeksiyonların tedavisinde önemli bir sorun oluşturmaktadır. Günümüzde ayaktan izlenen hastalarda, geniş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) pozitif bakterilerin neden olduğu İYE'ler toplum sağlığı açısından önemli bir problem oluşturmaktadır. GSBL pozitif patojenlerin çocuklarda oluşturduğu İYE'ler ve bunların doğru tanı ve kolonizasyondan ayrılması hakkındaki bilgiler çok sınırlıdır. Bu nedenle çalışmamıza Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi'ne 01 Ocak 2008-01 Nisan 2009 tarihleri arasında orta akım ve torba yöntemiyle alınan idrar kültüründe GSBL pozitif bakteri üreyen ve tıbbi endikasyon nedeniyle suprapubik aspirasyon (SPA) yapılarak değerlendirilen 30'u kız, 3'ü erkek olmak üzere 33 hasta alınmıştır. Yaşları 2-18 arasında olan 22 hastanın bulguları retrospektif ve gözlemsel olarak incelenmiş, 1ay-2 yaş arasındaki 11 hasta prospektif değerlendirmeye alınmıştır.On (% 30.3) hastanın SPA ile alınan idrar kültüründe üreme olmadı. Altta yatan genitoüriner sistem hastalığı bulunma oranı ve hastaların yaş ortalaması SPA kültüründe üremesi olan grupta daha yüksekti. İYE atak sayısı, son 3 ayda antibiyotik kullanım oranı ve hastaneye yatış açısından gruplar arasında fark saptanmadı. SPA ile alınan idrar kültüründe üreme olmayan grupta huzursuzluk, diğer grupta idrar kaçırma şikâyeti daha sıktı. SPA ile alınan idrar kültüründe üreme olmayan grupta lökosit sayısı daha yüksek olarak saptandı. Akut faz reaktanları, üriner sistem ultrasonografisi ve DMSA sintigrafisi bulguları açısından gruplar arasında farklılık saptanmadı. Torba ve orta akım yöntemiyle alınan idrarda lökosit esteraz (LE), nitrit, basilüri ve piyüri açısından gruplar arasında fark bulunmazken, SPA yöntemiyle alınan idrar kültüründe üreme olmayan tüm hastalarda LE ve nitrit negatifti, basilüri ve piyüri saptanmadı. SPA ile alınan idrar kültürünün 20'sinde E. coli, 3'ünde K. pneumoniae üremesi oldu. Antibiyotik tedavisi verilen hastaların 11'i hastaneye yatırılırken, diğer hastalar ayaktan oral antibiyotik tedavisi aldı. Tedavi sonunda alınan kültürlerde 6 hastada yeniden üreme saptandı. Beş hastada semptom olmadığı için tedavi verilmezken, şikayeti devam eden bir hastaya oral antibiyotik tedavisi verildi.Orta akım ve torba yöntemiyle gönderilen idrar kültürlerinin kontamine olma ihtimali yüksektir ve üretrada kolonizasyonu olan hastaları ayırt ettirmez. Gereksiz antibiyotik kullanımını, hastaneye yatışları ve antibiyotik direncinin artmasını engellemesi açısından, idrar kültüründe GSBL pozitif bakteri üreyen çocuklara SPA işleminin yapılması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infections (UTI) are common in childhood and are an important cause of morbidity. Due to increasing rate of antibiotic resistance the treatment is a complicated clinical problem. UTI caused by microorganisms producing extended spectrum beta-lactamase (ESBL) is an important general health problem. There is limited data about diagnosis of infections caused by microorganisms producing ESBL and differentiation from colonisation in childhood. In this study suprapubic aspiration (SPA) was performed in 30 female and 3 male, a total of 33 patients with positive urine culture via midstream urine and bag method for microorganisms producing ESBL who were admitted to Hacettepe University İhsan Doğramacı Children?s Hospital between January 2008 and April 2009. Data of these 22 patients whose ages varied between 2 to 18 were investigated retropectively. Eleven patients ranging 1 month to 2 years in age were followed up prospectively.Ten patients (30.3 %) had negative SPA urine culture. Elder patients and patients with underlying genitourinary system disease had significantly high frequency of positive SPA culture. No significant relation was found between groups with recurrent UTI, antibiotherapy in the last 3 months and hospitalization in the last 3 months. Most common complaint in SPA culture negative group was discomfort and urinary incontinance in the SPA culture positive group. Leucocyte count was higher in SPA culture negative group. There wasn?t a statistical significance between acute phase rectants, ultrasonography, dimercaptosuccinic acid scintigraphy findings between groups. There was no statistical significance between groups due to urine leucocyte esterase (LE), nitrate, baciluria and pyuria analysis via midstream urine and bag method. LE and nitrate was negative, no baciluria and pyuria was determined in SPA culture negative group. SPA culture positive group had 20 E. coli and 3 K. pneumoniae bacteria breeding. Eleven of the SPA culture positive patients were hospitalized for antibiotherapy and rest of them were given oral antibiotics. At the end of the treatment 6 patients had culture positivity again; 5 of them did not have any symptoms so no antibiotherapy was administered. One patient was given oral antibiotics.Urine culture via midstream urine and bag method has a high risk for contamination and uretral colonisation may yield false positive results. Paitens with urine culture positive for microorganisims producing ESBL should undergo SPA in order to prevent unnecessary antibiotherapy, hospitalisation and the increase in antibiotic resistance in microorganisms.