Kardiyopulmoner Bypass'da fosforilkolin kaplı oksijenatör kullanımının böbrek fonksiyonları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Phosphorylcholine coated oxygenator usage and evaluation of its effects on renal functions in cardiopulmonary bypass
  1. Tez No: 243069
  2. Yazar: ARDA ÖZYÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kardiyopulmoner bypass ile açık kalp cerrahisi uygulanan hastalar iki gruba ayrılmıştır. Çalışma grubundaki hastalarda kardiyopulmoner bypass uygulamasında fosforilkolin kaplı membran oksijenatörü, kontrol grubunda ise fosforilkolin kaplı olmayan oksijenatör kullanılmıştır. Preoperatif, erken ve geç postoperatif kan ve yirmi dört saatlik idrar örnekleri analiz edilerek böbrek fonksiyonları değerlendirilmiştir. Fosforilkolin kaplı oksijenatör kullanılan vaka grubunda operasyon sonrası kan üre azotu (BUN) ve kreatinin değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bozulma olmadığı ve kreatinin klirensinin çalışma grubunda preoperatif değerlere göre artış gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Patients undergoing cardiac surgery with cardiopulmonary bypass application were divided into two groups. Phosphorylcholine coated membrane oxygenators were used for the study group and uncoated membrane oxygenators were used for the control group. Preoperative, early and late postoperative plasma and twenty four hours urine samples were analyzed and renal functions were evaluated. In the study group, postoperative blood urea nitrogen (BUN) and creatinine levels were not affected statistically and creatinine clearance was increased when compared with preoperative values.