Nazal polipozisli hastalarda oksidatif DNA hasarı
Oxidative DNA damage in patients with nasal polyposis
- Tez No: 243071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Nazal polipozis; nazal poliplerin bilateral görüldüğü, astım, allerji, aspirin ve diğer nonsteroid antienflamatuvar ilaç intoleransının eşlik ettiği, lokal veya sistemik immün mekanizma bozuklukları ile birlikte olabilen kronik, rekürren ve enflamatuvar bir hastalıktır. Nazal polipozisli hastalarda yapılan çalışmalarda; çoğunlukla etyopatogez ve tedavi ile ilgili konular üzerinde odaklanmış, özellikle lipit ve DNA'daki oksidatif değişimler ise çok az incelenmiştir. Bu nedenle; çalışmamızda nazal polipozisli hastalarda, kronik hipoksi sonucu hücresel düzeyde ortaya çıkan, DNA hasarı ürün olan sekizhidroksideoksiguanin (8OHdG) ve hücre duvarı lipit peroksidasyonu ürünü malondialdehit (MDA) düzeyini kan ve idrarda belirleyip, oksidatif stresin DNA hasarı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçladık.Çalışmamızda; yaşları 18-40 arasında değişen toplam 100 kişi çalışmaya dahil edildi. Bunların 50'si hasta grubu, 50'si kontrol grubundan oluşmaktaydı. Gruplardan 2 ml tam kan ve 5 ml spot idrar örnekleri alındı. Alınan tam kan ve idrar örneklerinden, DNA oksidasyonu ve MDA analizleri yapıldı.Bulgularımız; nazal polipozisde oksidatif DNA hasarının arttığını açıkça göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nasal polyposis, an illness wich nasal polips are seen as bilateral, is a chronic, recurrent and inflamatuar illness that can be to gether with local or systematic immun system disorders accompanied by asthma, allergy, aspirin and other nonsteroid antiinflamatuar medicine intolarance. In the studies made on nasal polyposis patients mostly the subjects related with etiopathogenesis and treatment have been focused, specially the oxidative changes on lipit and DNA have not sufficiently been examined. For this reason, we have aimed to examine the effect of oxidative stres on DNA disorder by determining level of 8-hydroksideoksiguanin (8-OH-dG) and malonyldialdehyde (MDA) of nasal polyposis patients (serum- urine ) in our study.In our study, total 100 people whose ages change from 18 to 40 have been added to the study. Fifty of them have been patient group, the others have been control group. 2 ml venous blood and 5 ml spot urine examples have been taken from both groups. DNA oxidation and MDA analysises have been made on example of blood and urine.Our results showed that there is an increase of DNA disorder in nasal polyposis.