Rutin kolonoskopik incelemede ileoçekal valv entübasyonu gerekli midir?
Is ileocaecal valve intubation essential at routine colonoscopic examination?
- Tez No: 243091
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
AMAÇ VE HİPOTEZ: İleoskopi tam kolonoskopinin bir parçasıdır ve rutin pratikte sık uygulanmamaktadır. İleoskopi; kolonoskopi yapılan hastaların ortalama % 5' ine uygulanmakta ve klinik pratikte isteğe bağlı olarak yapılmaktadır. Bazı araştırmacılar kolonoskopi yapılan tüm hastalara terminal ileum entübasyonu yapılmasını savunurken, diğerleri bunun isteğe bağlı olarak yapılmasını savunmaktadır. Biz bu çalışmada; rutin kolonoskopi işleminde terminal ileum entübasyonunun tanısal katkısını değerlendirmeyi amaçladık.YÖNTEM: Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde, Şubat 2007 ile Haziran 2008 tarihleri arasında, kolonoskopi yapılan tüm hastalara terminal ileum entübasyonu rutin olarak uygulandı. Tüm kolonoskopiler Merkezi Endoskopi Ünitesinde, iki gastroenteroloji yandal uzmanlık öğrencisi tarafından yapıldı. Hastaların demografik verileri, kolonoskopi endikasyonları, çekum ve ileum entübasyon süre/oranları ile terminal ileumun endoskopik ve histopatolojik bulguları değerlendirildi. Değişkenlerin dağılımına göre grupları karşılaştırmak için Student-t yada Mann-Whitney U testi kullanıldı. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılması için ki-kare testi kullanıldı. Pearson's korelasyon analizi uygulandı.BULGULAR: Çalışma süresince toplam 1310 ardışık hastaya (726 kadın, 584 erkek, ortalama yaş: 55.79±14.29 yıl) kolonoskopi yapıldı. 1144 (% 87.3) hastada kolonoskopi başarıyla tamamlandı. 1032 (% 90.2) hastada terminal ileum başarıyla entübe edildi. Çekumdan ileuma ortalama geçme zamanı 63.08±64.16 saniye idi. 62 (% 6) olguda terminal ileumda endoskopik anormallik vardı. Bununla birlikte semptomatik hastaların % 7' sinde, asemptomatik hastaların % 3.3' ünde endoskopik anormallik saptandı. Semptomatik ve asemptomatik hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlendi (p=0.02). Klinik olarak önemli histopatolojik bulgular 22 olguda gözlendi. Bu olgulardan 12' si Crohn hastalığı olarak tanı aldı.SONUÇ: Terminal ileum entübasyonu kolonoskopi yapılacak tüm hastalar için gerekli değildir ve inflamatuar barsak hastalığı (tanısı yada şüphesi) yada kronik diyare gibi selektif endikasyonlarda düşünülmelidir.ANAHTAR KELİMELER: Kolonoskopi, ileoçekal valv entübasyonu, çekal entübasyon
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE AND HYPOTHESIS: Ileoscopy is a part of complete colonoscopy and not performed frequently in routine practice. However, ileoscopy is performed only in 5 % of the patients who underwent colonoscopies and remains optional in clinic practice. Although some authors believe that intubation of the terminal ileum should be attempted in all patients undergoing colonoscopy, others believe that it should be optional. We aimed to assess the diagnostic yield of terminal ileum intubation during routine colonoscopy in this study.METHODS: We routinely performed terminal ileum intubation in all patient who underwent colonoscopy at Dokuz Eylul University Hospital between February 2007 and June 2008. Two gastroenterology fellows performed colonoscopies in the Central Endoscopy Unit. Demographic datas of patients, indications of colonoscopies, caecum and ileum intubation rate/time, endoscopic, and histopathologic findings of the terminal ileum were assessed. According to the variable distribution, Student t-test or Mann?Whitney U-test was used for comparison of groups. Categorical variables were compared by using the chi-square test. Pearson?s correlation analysis was also performed.RESULTS: A total of 1310 consecutive patients (726 female, 584 male, median age: 55.79±14.29 years) underwent colonoscopy in the study period. The colonoscopy was succesfully completed in 1144 (87.3 %) cases. The terminal ileum was successfully intubated in 1032 (90.2 %) cases. The mean time taken to reach the ileum from the caecum was 63.08±64.16 minutes. Endoscopic abnormality on terminal ileum was present in 62 cases (6 %), and biopsies were taken from all of them. However endoscopic abnormality was found in 7 % of patients with symptomatic and 3.3 % of patients with asymptomatic. There were statistically significant difference between symptomatic and asymptomatic patients (p=0.02). Clinically significant histopathologic findings were observed in 22 cases. 12 out of 22 cases were diagnosed as Crohn?s disease.CONCLUSION: Terminal ileum intubation is not essential for all patients undergoing colonoscopy and should be considered for selective indications, for example known or suspected inflammatory bowel disease or chronic diarrhea.KEY WORDS: Colonoscopy, ileocaecal valv intubation, caecal intubation