Yeni idiyopatik epilepsi tanısı alan ve idiyopatik epilepsi nedeni ile valproik asit tedavisi kullanan hastalarda eritrositlerde lipid peroksidasyonu ve antioksidan enzim düzeylerinin belirlenmesi
Evaluation of erythrocyte lipid peroxidation and antioxidant enzyme levels in patients with newly diagnosed idiopathic epilepsy and treated with valproic acid for idiopathic epilepsy
- Tez No: 243090
- Danışmanlar: PROF. DR. ERAY DİRİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yeni idiyopatik epilepsi tanısı alan hastalarda tedavi öncesi ve idiyopatik epilepsi nedeni ile valproik asit tedavisi alan hastalarda eritrositlerde lipid peroksidasyonu ve antioksidan enzim düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 24 yeni idiyopatik epilepsi, 24 idiyopatik epilepsi nedeni ile valproik asit kullanan ve 21'ide sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 69 olgu alındı. Olguların eritrositlerinde lipid peroksidasyonun bir göstergesi olan malondialdehit ve antioksidan enzimlerden superoksit dismutaz ve glutatyon peroksidaz düzeyleri ölçüldü. Yeni tanı almış hastalarda ilaç tedavisi öncesi malondialdehit düzeyleri kontrol grubu ve valproik asit kullanan gruba göre daha düşük, süperoksit dismutaz aktivitesi ise daha yüksek olarak bulundu. Glutatayon peroksidaz düzeyleri bakımından gruplar arasında fark saptanmadı. Valproik asit tedavisi alan hastalarda ilaç kullanım süresi ile süperoksit dismutaz enzim düzeyleri arasında pozitif ilişki bulundu. Sonuç olarak primer idiyopatik epilepsili hastalarda oksidan-antioksidan denge bozulmakta ve organizma kurtarıcı sistemlerini devreye sokarak lipid peroksidasyonunu azaltmaya çalışmaktadır. Çocukluk çağında en sık kullanılan antiepileptik ilaçlardan biri olan valproik asit oksidan-antioksidan sistemler arasındaki dengeyi değiştirebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the erythrocyte lipid peroxidation and antioxidant enzyme levels in patients with newly diagnosed primary idiopathic epilepsy before treatment and in patients treated with valproic acid for primary idiopathic epilepsy. A total of 69 cases including twenty-four patients with newly diagnosed idiopathic epilepsy, 24 patients treated with valproic acid for idiopathic epilepsy and 21 healthy children were included in the study. Malonyldialdyde as an indicator of lipid peroxidation and antioxidants enzymes including superoxide dismutase and glutathione peroxidase were measured in the erythrocytes of patients. The levels of malonyldialdeyhyde were decreased and activity of superoxide dismutase was increased in patients with newly diagnosed epilepsy when compared to control and valproic acid treated group. Glutathione peroxidase levels did not differ between the groups. There was a positive correlation between superoxide dismutase activity and duration of valproic acid treatment. In conclusion, oxidant-antioxidant status is impaired in patients with primary idiopathic epilepsy and organism tries to decrease lipid peroxidation by activating the scavenger systems. Valproic acid which is frequently used in childhood epilepsy may modify the balance between oxidant and antioxidant systems.