Sıçan fetüslerinde deneysel miyelomeningosel modelinde gelişen nörojenik mesanede interstisyel cajal hücrelerinin dağılımı
Altered expession of interstitial cells of cajal in neuropathic bladder due to experimental myelomeningocele model of rat fetuses
  1. Tez No: 243112
  2. Yazar: ALİ TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİKA GÜLCE HAKGÜDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Giriş ve Amaç: Miyelomeningosel; santral ve periferik sinir sisteminde sekel yaratan, ölümcül olmayan bir nöral tüp defektidir. İki bin çocukta bir görülür. Çocuklarda nörojenik mesane bozukluğunun en sık nedenidir. Nörojenik mesane bozukluğu her ne kadar temelde mesane innervasyonu ile ilgili olsa bile mesanede düz kas ve nöral hücrelerde değişiklikler görülmektedir.İnterstisyel Cajal hücreleri (İCH), ilk olarak gastrointestinal sistemde tanımlanmış, peristaltik dalgalar için elektrik aktivite oluşturan ?pacemaker? hücrelerdir. İnterstisyel Cajal hücrelerinin düz kaslarla ortak öncüllerden meydana geldiği savunulmaktadır.Yakın zamanda kobay mesanesinde, C-kit pozitif İCH bulunduğu gösterilmiştir. Megasistis mikrokolon intestinal hipoperistaltizm sendromlu hastaların mesanelerinde de İCH'nin normal mesaneyle kıyaslandığında sayıca az olduğu bildirilmiştir. Nörojenik mesanelerde İCH yerleşimi ve sayısını gösteren bir araştırma yapılmamıştır.Gereç ve Yöntem: Onuncu embriyolojik günde (E 10) eter anestezisi altında, all-trans retinoik asit enteral yoldan gebe sıçanlara verildi. Miyelomeningoselli fetüsler elde edildi. Sham grubuna yalnızca zeytinyağı verildi. Kontrol grubuna alınacak fetüslerin annelerine gestasyonel dönemde ilaç verilmedi. Yirmi ikinci embriyolojik günde (E22) gebe sıçanlar isofluran anestezisi altında servikal dislokasyon ile sakrifiye edildi. Fetüsler sezaryen seksiyo ile dışarı alındı. Fetüslerin miyelomeningosel olduğu sırtlarındaki miyelomeningosel kesesi görülerek anlaşıldı. Bu yöntem miyelomeningosel ve sham grubundan 7 fetüs, kontrol grubundan 5 fetüs elde edilinceye kadar devam edildi. Fetal mesane eksize edildi. Fetal sıçan mesaneleri %4 paraformaldehit ile tespit edildi. İmmünhistokimyasal yöntem ile İCH varlığı araştırıldı.Bulgular:Bu çalışmada normal sıçan fetüs mesanelerinde, miyelomeningosele bağlı gelişen nörojenik mesanede ve zeytinyağı almış gebe sıçanlardan alınan fetüs mesanelerinde immunhistokimyasal yöntemle İCH'nin bulunduğunu gösterildi. Bu hücreler gastrointestinal sistemde ve mesanede daha önce tarif edilenler ile karşılaştırıldığında aynı morfolojik özelliklere sahipti.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Myelomeningocele is a non-lethal neural tube defect that affects central and peripheral nervous system. Prevalence of myelomeningocele is one case per 2000 live births. It is the most common reason of neurogenic bladder dysfunction in children. Although neurogenic bladder dysfunction is related with bladder innervation, there are some changes seen in smooth muscle and neural cells of the bladder.Interstitial cells of Cajal (ICC) are pacemaker cells found in human peristaltic organs which were first described in the gastrointestinal tract. It is advocated that ICC are originating from the precursors of the smooth muscle cells.Recently C-kit positive ICC has been shown in guinea pig bladder. Interstitial cells of Cajal had been shown decreased in the bladder of megacystis-microcolon intestinal hypoperistalsis syndrome patients when compared with normal human bladders. There is no data in the literature about the number and localization of ICC in neurogenic bladder.Material and method: Dams were gavage fed all-trans retinoic aside at embryologic day 10 (E 10). This method induced myelomeningocele defect in the offspring. Sham group animals were fed olive oil. Control dams didn?t take any medication. Fetuses were collected at embryologic day 22 (E22). Pregnant rats anesthetized by ether and euthanized by cervical dislocation. Fetuses were delivered by cesarean section. Myelomeningocele have been defined by observing the myelomeningocele sac at the back of the fetuses. Seven fetuses collected in myelomeningocele and sham groups each and 5 fetuses in control group. Fetal bladders were excised and fixed with 4% paraformaldehyde. Interstitial Cajal cells were evaluated by immunohistochemistry.Results: Interstitial Cajal cells were found in the entire group. These cells have the same morphological characteristics which had described earlier in gastrointestinal system and the bladder.