Acil serviste infeksiyon tanısı ile parenteral antibiyotik tedavisi başlanan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients started on intravenous antibiotics with the diagnosis of an infection in the emergency ward. specialty thesis in Hacettepe University Faculty of Medicine, Deparment of Emergency Medicine
  1. Tez No: 243124
  2. Yazar: NİHAT DANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. D.NİYAZİ ÖZÜÇELİK, PROF. DR. ÖMRÜM UZUN, UZMAN BÜLENT ERBİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnfeksiyon riski ve semptomları olan hastaların acil serviste tanısı konulup te-davileri bir an önce başlanılmalıdır.Gelişmiş ülkelerde, özellikle immün yetmezlikli hastalarda infeksiyon acilleri ve bunların komplikasyonlarına bağlı olarak ölümler giderek artmaktadır. Uygun ve erken antibiyotik tedavisi, infeksiyon hastalarının hayatını kurtarıcı en önemli faktördür. Çalışmamızda, Temmuz 2007-Temmuz 2008 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Acil Servisinde infeksiyon tanısı alıp tedavisi acil serviste başlanılan ve infeksiyon uzmanları ile konsulte edilen hastaların demografik özellikleri, acil servis ve takipleri retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmaya alınan 512 hastanın %59'u erkek, %41'i bayan ve yaş ortalaması 57,9±18,1 olarak ölçüldü. Hastaların %41,4'ünde malignite ve %29'unda diyabet mevcuttu. %11,3 hastada son 15 gün içinde kemoterapi, %7 hastada son bir ay içinde hospitalizasyon öyküsü mevcuttu. Hastaların %6, 8'sinin immunsupresif tedavi/steroid kullandığı, %46,3'ünün immün yetmezliği olduğu tespit edildi. Acil servise en sık müracaat nedeni ateş (%36,9) ol-du. Hastaların %93'ünün tanısı infeksiyon uzmanlarınca doğrulandı. En sık pnömoni (%30,8) rastlanıldı. Hastaların %90,8'ine antibiyotik tedavisi başlandı. Ortalama acilde kalış süresi 4,54±6,84 gün olarak hesaplandı. Hastaların %46,9'u acil serviste-ki tedavi sonrası taburcu edilip %23,8'i yataklı servise, %9,6'sı yoğun bakıma yatı-rıldı. İnfeksiyon hastalığı mortalitesi acil serviste %11,5 yataklı serviste %26,9 ola-rak ölçüldü. Acil servis ve infeksiyon uzmanlarının infeksiyöz acillere yaklaşımının de-ğerlendirildiği bu çalışmamız, hastalıkların tanı ve tedavi planlanması açısından ba-şarılı oldukları ve koordinasyonlu çalışmaları sonucunda bu başarılarının daha da yükseleceğini göstermesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Patients presenting with signs and symptoms of infection should be diagnosed and their treatment started accordingly in the emergency ward. In developed countries, infectious emergencies and deaths related to their complications have been increasing especially in patients with immune deficiencies. Appropriate antimicrobial therapy is a crucial factor in the survival of such patients. In our study, we evaluated demographic characteristics and management of patients consulted to the Section of Infectious Diseases and started on intravenous antibiotics during the time period from july 2007 to july 2008 retrospectively. Fifty-nine percent of 512 patients included in the study were males and 41 percent females, and the mean age was 57,9±18,1 years. Malignancy was present in 41,4 percent and diabetes mellitus in 29 percent of the patients. In addition, 11,3 percent had received cytotoxic chemotherapy in the preceding 15 days and 7 percent had been hospitalized in the preceding month, 6,8 percent were on immunosuppressive therapy including corticosteroids and 46,3 percent had an underlying immunosuppressive condition. The most common complaint at admission to the emergerncy ward was fever (36,9 percent). Diagnosis of an infection was confirmed on consultations with the Section of Infectious Diseases in 93 percent of cases and antibiotic therapy was started in 90,8 percent. Pneumonia was the leading infection (30,8 percent). The mean duration of stay in the emergency ward was 4,54±6,84 days. Of those, 46,9 percent were discharged from the emergency ward while 23,8 percent were hospitalized in general wards and 9,6 percent in intensive care units. The mortality rate was 11,5 percent in the emergency ward and 26,9 percent in those transferred to other wards. In conclusion, we evaluated the approach of emergency medicine and infectious diseases doctors to infectious emergencies and found that overall they were successful, which could probably be improved through more coordinated work.