Önemli mera bitkilerinin biomas ve kimyasal kompozisyonlarının yıl içerisindeki değişimi
- Tez No: 24313
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu çalışma 1994 yılında Ziraat Fakültesi mer' alarmda yaygın olarak bulunan otlak ayrığı» havlı brom, koyun yumağı, adi parlakot, adi sorguçotu, melez yonca ve top kekiği üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada gelişme başlangıcından sonuna kadar geçen süre içersinde bitkilerin incelenen özellikleri aşağıda özetlenmiştir. Bitkiler başlangıçta yavaş, sonra hızlı ve çiçeklerime ile birlikte yeniden yavaş boylanarak maksimuma ulaşmıştır. Kardeş sayısı önce artmış, sonra azalmıştır. Dikotiledonlarda sapa kalkmadan sonra kuru periyoda kadar yan dal sayısında artış kaydedilmiştir. Bitki bioması sapa kalkmadan çiçeklenmeye kadar devamlı artmıştır. Tüm bitkilerde biomasın en fazla olduğu dönemde topraküstü bioması 6.53-45.73 g/bitki, toprakaltı bioması ise 5.29-37.22 g/bitki arasında değişmiştir. Bitkilerin yaprak oranı başlangıçta yüksek iken, özellikle sapa kalkmadan sonra hızla azalmıştır. Bu devreden sonra sap oranı yaprak oranından daha yüksek olmuştur. Genel olarak bitkiler mayıs ortalarında sapa kalkmış, Haziran ortası-Temmuz başında çiçeklenmiş. Temmuz ortası- Agustos başında kurumaya başlamış ve sonbahar yağışlarına bağlı olarak yeniden yeşermiştir. Bitkilerdeki ham protein oranları olgunlaşma ile azalmış; ham selüloz oranları ise artmıştır. Fosfor, potasyum ve. magnezyum olgunlaşmanın ilerlemesiyle azalmış, kalsiyum ise çiçeklerime başlangıcına kadar artmıştır. Bitkilerde (özellikle buğdaygiller) başlangıçta yüksek olan tetani (K/Ca+Mg) oranı sapa kalkmadan sonra hızla azalmış ve hayvan sağlığını bozacak seviyenin altına inmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY This study was conducted on crested wheatgrass, subalpine brome, sheep fescue, junegrass, needlegrass, hybrid alfalfa and cat thyme that commonly grown in the Agriculture Faculty range in 1994. The investigated properties were as follows in this study. The plants developed slowly, fastly and slowly after flowering until maximum point, respectively. Tiller number increased at first than the number decreased. Latheral shoot increased until dry period after stem elongation in dicotyledone. The plant biomass continumly increased between stem elongation and floweing time. The highest aboveground biomass in all of the plants was 6.53-45.73 g/plant while belovground biomass changed between 5.29-37.22 g/plant. The ratio of plant leaves was highest at first while the ratio decreased after stem elongation. Stem ratio was high compare to leaf ratio after this period. The properties of plants were as follows; stem elongation in middle of May, flowering in middle of June and beginning of July, drying in middle of July and beginning of August, and the plants grew depend on autumn rains. The crude protein levels decreased based on ripe as the crude cellulose increased in the plants. While phosphor, potassium, and magnesium decreased at beginning of ripe, calcium increased at the beginning of flowering. The level of tetany (K/Ca+Mg) that was high in the beginning decreased especially in grasses after stem elongation in the plants, and the levels negatively effect on ruminants.