Melendiz Çay'ının epipelik, epifitik ve epilitik diyatomelerinin mevsimsel değişimi
- Tez No: 24314
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRAN DERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Nisan- 1992 ve Şubat- 19 94 tarihleri arasında Melendiz çayı'nda seçilen 5 istasyonda epipelik, epifitik ve epilitik diyatome florasının kompozisyonu ve yoğunluğunun mevsimsel değişimi incelenmiştir. Ayrıca akarsuyun sıcaklığı, pH'ı ve hızı ölçülmüştür. Melendiz çayı'nın tüm floralarında öncelikle Cymbella, Gomphonema, Navicula ve Nitzschia genusuna ait türler oluşturmakla beraber Anomoeoneis, Cymatopleura, Epithemia, Gyrosigma, Pinnularia ve Stauroneis genuslanna ait organizmalar daha az sayılarda bulunmuştur. Çalışma sürecinde Cocconeis placentula var. euglypta, Navicula cryptocephala, Navicula tripunctata, Gomphonema olivaceum, Cymbella ventricosa, Nitzschia amphibia, Nitzschia palea ve Synedra ulna Melendiz çayının tüm floralarında dominant türler olmuştur. Cyclotella meneghiniana, Achnanthes lanceolata, Amphora ovalis, Cymbella sinuata, Diatoma vulgare, Fragilaria pinnata, Navicula hungarica dışındaki diğer diyatome türlerine arasıra ve az sayılarda rastlanmıştır. Floraların tümünde mevsimsel değişimde genellikle populasyon yoğunluğu bahar sonu ve yaz başında artmış yaz ve kış sonlarında ise azalmıştır. Anahtar kelimeler : Akarsu, Diyatome, Mevsimsel değişim
Özet (Çeviri)
The seasonal variation of the composition and concentration of epipelic, epifitic and epilitic flora of diatom at five chosen sampling station on the stream Melendiz has been investigated between April-1992 and February 1994. In addition, temparature, pH and current speed of stream were measured. Although the Cyinbella, Gomphonema, Navicula and Nitzschia species of genus mainly constitute at all the flora of the stream Melendiz, a few organisms of Anonioeoneis, Cymatopleura, Epithemia, Gyrosigma, Pinnularia and Stauroneis genus have also been established. During of this study, Cocconeis plancentula var. euglypta, Navicula cryptocephala, Navicula tripunctata, Gomphonema olivaceum, Cymbella ventricosa, Nitzschia amphibia, Nitzschia palea and Synedra ulna were dominant species in all the flora of the stream Melendiz. The species of the other diatom species except Cyclotella meneghiniana, Achnanthes lanceolata, Amphora ovalis, Cymbella sinuata, Diatoma vulgare, Fragilaria pinnata, Navicula hungarica were found rarely and a little numerous at all the flora. Seasonal changes all of the flora have increased in the last spring and early summer and decreased in the last winter and last summer. Key words : Stream, Diatom, Seasonal changes