Kronik ürtiker, analjezik intoleransı ve mevsimsel rinit, eşlik ettiği astımın farklı derece ve fenotiplerinin klinik belirteci midir?
  1. Tez No: 243138
  2. Yazar: İBRAHİM SERHAT ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A.FUAT KALYONCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Göğüs Hastalıkları, Allergy and Immunology, Chest Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Allerjik Hastalıklar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş: Astım farklı klinik fenotipler gösteren heterojen bir hastalıktır. Farklı fenotipler klinisyenlerin daha önce dikkatini çekmiş olsa da, klinik ve fizyopatolojik olarak çok iyi tanımlanmamışlardır. Bu çalışmada sadece astımı olan hastalarla, astımlarına eşlik eden analjezik intoleransı, kronik ürtikeri veya mevsimsel riniti olan hastalar karşılaştırılarak, tanımlanan bu hasta gruplarının klinik ve demografik olarak farklılıklarının veya kendilerine özgü özelliklerinin olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Hastalar ve yöntem: Tanımlanan hasta gruplarına ait hastaların seçimi için Hacettepe Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Erişkin Alerji Ünitesi hasta arşivine başvuruldu. 1991-2007 yılları arasını kapsayan arşivden astıma ek olarak mevsimsel rintii olan 84, kronik ürtikeri olan 46, analjezik intoleransı olan 75 ve sadece astımı olan 71 hasta çalışmaya dahil edildi. Dosyalardan hastaların demografik verileri, astım ve ek hastalıklarının öyküleri derlendi. Tanı anındaki solunum fonksiyon testleri alındı ve bu ölçümlerden boy ve kilo parametreleri öğrenilerek vücut kitle indeksleri hesaplandı. Karşılaştırmalar sadece astımı olan grup referans alınarak yapıldı.Bulgular: Toplam 276 hastanın yaş ortalaması 37.2 ± 13 (15-80) yıl olup 195'i (%70.7) kadındı. Mevsimsel rinitli astımlıların referans grubuna göre, astımının anlamlı olarak daha erken ortaya çıktığı (sırasıyla 27.4 ± 10.8 ve 34.5 ± 15.9 yaş; p < 0.01), daha fazla oranda atopik oldukları (sırasıyla %92.9 ve %28.8; p < 0.001) ve solunum fonksiyonlarının anlamlı olarak daha iyi olduğu (FVC%, FEV1%, FEF25-75) izlendi. Analjezik intoleransı olan grupta anlamlı olarak daha fazla burun operasyonu öyküsü mevcuttu (sırasıyla %29.3 ve %11.3; p < 0.05). Orta ve ağır şiddetli astım, hafif şiddetli astımla karşılaştırıldığında daha ileri yaş, daha ileri astım başlama yaşı, daha yüksek vücut kitle indeksi ve düşük sıklıkta atopi ve polen duyarlılığı ile istatistiksel olarak anlamlı şekilde ilişkili bulundu. Astım şiddeti ile astım fenotipleri arasındaki ilişkiyi inceleyen lojistik regresyon modellerinde, mevsimsel riniti olan astımlılarda astım şiddeti sadece astımlı gruba göre daha hafif bulundu (OR: 0.6, %95 CI 0.5-0.8). Analjezik intoleransının eşlik ettiği astım anlamlı olmamakla beraber referans grubuna göre daha ağır olma eğilimindeydi (OR:1.6 %95 GA: 0.8-3.5).Sonuç: Çalışma hipotezinde ayrı bir fenotip olabileceği düşünülen kronik ürtikere eşlik eden astım, ayrı bir fenotipik özellik göstermemiştir. Ancak MR'nin eşlik ettiği astımın anlamlı olarak daha erken yaşta başladığı, daha fazla oranda atopik ve daha hafif şiddette olduğu gözlenmiştir. Analjezik intoleransının eşlik ettiği astım daha ağır olma eğilimindedir. Analjezik intoleransı ile ilgili sonuçlar literatürdeki aspirinle indüklenen astım verileri uyumludur. Analjezik intoleransı olması, klasik aspirinle indüklenen astım göstergesi olarak kabul edilebilir. Mevsimsel rinitle ile ilgili bilgiler ise orijinal olup, yeni bir fenotip tanımlanması konusunda ipuçları vermektedir. Bulgularımız bu alandaki araştırmaların devamının önemli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Asthma is a heterogeneous disease that presents with different clinical phenotypes. Although these different phenotypes have drawn clinicians? attention for many years, the clinical characteristics and the underlying pathobiology of these phenotypes have remained poorly characterised. In this study, we aimed to compare the patients with asthma diagnosis alone with the patients, who, in addition to their asthma had accompanying analgesic intolerance, chronic urticaria or seasonal rhinitis and to evaluate if there are any clinical or demographical distinctions and specific characteristics of these defined groups.Methods: Patients in each defined group were recruited from the archieve of the Adult Allergy Unit of Hacettepe University Medical School covering years between 1991-2007. Eighty-four asthma patients diagnosed with seasonal rhinitis, 46 with chronic urticaria, 75 with analgesic intolerance and 71 patients with asthma alone were enrolled to the study. The demographic data, pulmonary function tests, information regarding the history of asthma and accompanying diseases were collected and body mass indexes were calculated from the records of the patients. The reference group for the comparisons was the group with astma diagnosis alone.Results: The mean age of all patients was 37.2 ± 13 (15-80) and 195 patients (70.7%) were females. Compared to the reference group, asthma patients with seasonal rhinitis had a significantly earlier onset of asthma (age: 27.4 ± 10.8 and 34.5 ± 15.9; respectively, p < 0.01), significantly better pulmonary function tests (FVC %, FEV1%, FEF25-75) and were significantly more atopic (92.9% and 28.8%; p < 0.001). The asthma patients with analgesic intolerance had significantly more history of nasal operations (29.3% and 11.3%; respectively, p < 0.05). Compared to mild asthma, moderate-severe asthma (significantly) correlated with older age at the time of diagnosis, older age of asthma onset, higher body mass index, less atopy and fewer pollen sensitivity. The logistic regression models that evaluate the relations between asthma severity and the asthma groups (phenotypes) showed that asthma severity of patients with seasonal rhinitis was significantly milder than the reference group (OR: 0.6, 95% CI 0.5-0.8). Asthma in analgesic intolerant tended to be more severe although the relation was insignificant (OR:1.6 %95 GA: 0.8-3.5).Conclusions: Asthma with chronic urticaria, which is expected to be a new phenotype, does not show a specific phenotypic characteristic. Besides, asthma patients with seasonal rhinitis have significantly earlier onset of asthma, better pulmonary function tests and are significantly more atopic while asthma with analgesic intolerance tends to be more severe. The results related with analgesic intolerance are in accordance with the data in English medical literature regarding aspirin-induced asthma where existence of analgesic intolerance can be accepted as an indicator for this syndrome. The results related with seasonal rhinitis are original and give a clue in defining a new phenotype which show that continuity of studies in this field is important.