Kronik ürtiker ve anjioödem etyolojisinde tiroid otoimmünitesi ve tedavisinde tiroid hormonlarının yeri
- Tez No: 91659
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Allerjik Hastalıklar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Allerjik Hastalıklar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kronik ürtiker ve/veya anjioödem (KÜA) ve tiroid otoimmünitesi birlikteliği ve bu hastalarda levotiroksinin faydalı etkileri önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Ancak, levotiroksinin etkinliğini klasik KÜA tedavileriyle karşılaştıran bir çalışma yoktur. Bu çalışmada levotiroksin tedavisinin gerçek değerini belirlemek amacıyla, KÜA ve tiroid otoimmünitesi olan hastalarda ketotifen ve levotiroksinin etkinliği araştırılmıştır. Tiroid otoimmünitesi ile birlikte KÜA olan 30 hastaya ketotifen ve levotiroksin tedavileri uygulanmıştır. Hastalara önce ketotifen tedavisi verilmiş, daha sonra tedavisiz bir periyod sonunda levotiroksin tedavisine geçilmiştir. Ketotifen ve levotiroksin tedavileri, tedavi öncesi ve sonrası semptom skorları, tedavilere yanıt verme süreleri, tedavi sonrası semptomsuz dönem süreleri, nüks oranlan, nüks zamanları, ilaçların yan etkileri ve tedavi maliyetleri açısından karşılaştırılmıştır. Levotiroksin ile karşılaştırıldığında ketotifeninin etkinliğinin, özellikle tedavi sonu semptom skorları, tedavi sonlandırıldıktan sonra nüks oranları, yan etkiler ve tedavi maliyetleri açısından çok iyi olmadığı tespit edilmiştir. Levotiroksinden fayda gören hasta sayısı daha fazladır. Levotiroksin tedavisiyle daha az yan etki, daha uzun semptomsuz dönem, daha düşük tedavi maliyetleri ve daha fazla hasta memnuniyeti elde edilmiştir. Sonuç aolarak, ailesel veya kişisel tiroid hastalığı hikayesi olan KÜA hastalarında ya da klasik tedavilere cevap alınamayan hastalarda tiroid otoantikorlan mutlaka araştırılmalıdır. Tiroid otoimmünitesi tespit edilen KÜA hastalarında levotiroksin tedavisi mutlaka uygulanmalıdır. 47
Özet (Çeviri)
In previously reported investigations, an association between chronic urticaria and/or angioedema (CUA) and thyroid autoimmunity and beneficial effects of levothyroxine in these patients has been shown. However, there is no published study that compares the effectiveness of levothyroxine to conventional CUA therapies. In this study, effectiveness of ketotifen and levothyroxine investigated in patients with CUA and thyroid autoimmunity, to assess the true value of levothyroxine treatment. Thirty patients with CUA and thyroid autoimmunity were treated with both ketotifen and levothyroxine. First all patients received ketotifen for six weeks period. After a washout period they received levothyroxine treatment. Two drugs compared with respect to pre- treatment and post-treatment symptom scores, onset of drug action, symptom free times after treatments, recurrence ratios, recurrence times, drug side effects and costs of the treatments. In addition, mechanism of action of the levothyroxine and pathophysiology of hives in thyroid autoimmunity discussed. The effectiveness of ketotifen was poor when compared the levothyroxine, especially with respect to post-treatment symptom scores, recurrence of symptoms after discontinuation of the treatment, side effects and cost of the treatment. The number patients benefited from levothyroxine treatment was more than those benefited from ketotifen. Fewer side effects, longer symptom free period, lower costs and more patient pleasure was obtained with levothyroxine treatment. In conclusion, screening for thyroid autoimmunity especially in patients with CUA and a family or individual history of thyroid disease and/or in patients unresponsive to standard therapies should be done. A trial of levothyroxine treatment in patients with CUA and thyroid autoimmunity should be administered. 48