Enstrümantasyonlu ve enstrümantasyonsuz omurga cerrahisi uygulamalarında oluşan füzyonun radyolojik ve histolojik olarak karşılaştırılması
Radiologic and histological comparison of the fusion mass achieved in instrumented and noninstrumented spinal surgeries
  1. Tez No: 243145
  2. Yazar: MEHMET EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT EMRE ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Omurga cerrahisinde uygulanan enstrümantasyonlu ve enstrümantasyonsuz füzyonlardaki iyileşme süreçleri arasındaki farkların ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, rat modelinde izole posterior spinal füzyon uygulanmıştır. Yirmiyedi adet erkek Wistar rat kullanılmış; 12 tanesinde L1-L2 segmentleri arasına interspinöz fiksasyon uygulanırken, L4-L5 segmentlerine enstrümantasyon uygulanmamıştır. Diğer 12 ratta ise L4-L5 interspinöz fiksasyon uygulanırken, L1-L2 segmentleri arasına enstrümantasyonsuz füzyon uygulanmıştır. Her iki grupta da enstrümante edilen ve edilmeyen segmentlere iliak kanattan alınan otogreft yerleştirilmiştir. Her iki gruptan üçer rat 1, 3, 6 ve 12. haftalarda öldürülerek çıkarılan vertebral kolonları enstrümantasyonlu ve enstrümantasyonsuz füzyonun nitelikleri açısından mikro-bilgisayarlı tomografik ve histolojik olarak incelenmiştir. Radyolojik açıdan bu rat modelinde füzyon oluşumu gözlenirken, oluşan füzyon nitelikleri arasında enstrümante edilen ve enstrümante edilmeyen durumlarda istatistiksel olarak anlamlı fark gösterilememiştir. Histolojik olarak yapılan değerlendirmede de bu iki grup arasında iyileşme özellikleri açısından anlamlı fark gösterilememiştir. Sonuç olarak; hem enstrümante edilen hem de enstrümante edilmeyen gruplarda benzer şekilde ve oranlarda füzyon oluştuğu ve transvers çıkıntılar, laminalar, spinöz çıkıntılar gibi kemik-kemik temasının olduğu bölgelerde intramembranöz kemikleşme görülürken, tam temasın olmadığı yerlerde esas hakim olan kaynama şeklinin endokondral kemikleşme olduğu düşünülmüştür. Bu çalışmanın daha gelişmiş türlerde veya daha kalabalık deney gruplarında tekrarlanması yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to detect the differences in healing processes of the instrumented and noninstrumented spinal fusions. In this study a rat model of isolated posterior spinal fusion was used. Twenty-seven male Wistar rats were operated; in 12 of those interspinous process wiring was performed to stabilize the L1-L2 segments and L4-L5 segments were not stabilized. In the other 12 rats, interspinous process wiring was performed to stabilize the L4-L5 segments and L1-L2 segments were not stabilized. In both groups the graft harvested from iliac wings were placed into both instrumented and noninstrumented sites. Three rats from each group were killed at weeks 1,3,6 and 12; and the removed vertebral columns were investigated, both histologically and radiologically,for the properties of instrumented and noninstrumented spinal fusion. In this model fusion was observed radiologically but no statistically significant differences between the radiological properties of instrumented and noninstrumented fusions could be seen. Also in the histological examination, no statistically significant differences in terms of healing features could be shown between two groups. As a result,it was thougt that in both the instrumented and noninstrumented groups the healing processes and the rates of fusion development were similar; and intramembranous ossification was observed in the areas (e.g.,transverse processes,laminae and spinous processes) where direct bone to bone contact is present, while in the areas where direct contact is absent endochondral ossification was the predominant healing process . It would be better to repeat this study in more crowded groups or more developed species to obtain more accurate data.