Büyüyen omurgada füzyonsuz enstrümantasyon sonrasında komşu segment problemleri
Adjacent segment problems after fusionless instrumentation in the growing spine
  1. Tez No: 452848
  2. Yazar: İLYAS ÇAĞLAR YILGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Erken başlangıçlı omurga hastalıklarının tedavisinde büyüyen rod (BR) uygulamasının yaygınlaşmasıyla, yöntemin uzun dönem sonuçları incelenmeye başlanmıştır. Erişkin ve adölesanlarda uygulanan posterior enstrümantasyon ve füzyon (PEF) sonrası geliştiği gösterilmiş olan komşu segment dejenerasyonu ve hastalığının ve üst bileşke kifozunun (ÜBK), BR uygulamalarında gelişip gelişmeyeceği konusu henüz tam olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. Mevcut araştırma 10-14 haftalık 13 domuz üzerinde yapıldı. Kontrol (KG), büyüyen rod ve enstrümante füzyon (EF) grupları sırasıyla 3,7 ve 3 domuzdan oluşturuldu. BR grubunda arada 2 seviye atlanarak toplam 6 seviye enstrümantasyon ve enstrümantasyon bölgelerine sınırlı füzyon ve yarım santimetre uzatma uygulandı. Daha sonra birer ay arayla toplam 3 kez daha uzatma yapıldı. EF grubunda ise segment atlanmadan 6 seviye PEF uygulandı ve domuzlar 4 ay doğal yaşam ortamlarında izlendi. Her iki cerrahi grupta pedikül vidaları faset eklemlerin inferiorundan yerleştirildi ve komşu faset eklem kapsüllerine, supraspinöz ve interspinöz ligamanlara zarar verilmedi. 4 aylık süre sonunda tüm domuzlar sakrifiye edilerek röntgen ve MRG çekildi. Biyomekanik ve histolojik inceleme yapıldı. Gruplar arasında komşu segment kifoz açıları arasında fark bulunmadı. MRG'de üst komşu segmentteki her iki cerrahi grupta saptanan belli miktarlardaki dejenerasyon arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. Biyomekanik incelemede üst komşu segmentte lateral fleksiyonlar ve öne fleksiyon değerlerinin KG, BR ve EF gruplarındaki dağılışları arasında anlamlı fark bulundu. Alt komşu segmentte ise tüm hareket yönlerinde üç grup arasında anlamlı fark bulundu. İkili incelemelerde hem üst hem alt segment için tüm yönlerdeki hareketlerde KG ile EF grubu arasında anlamlı fark mevcuttu. BR grubu ise torakal lateral fleksiyonda ve lomber fleksiyonda KG'den farklılık gösterdi, diğer yönlerde KG ile arasında fark bulunmadı. Histolojik çalışmada da benzer şekilde üç grup arasında anlamlı fark bulundu. Füzyon dışında komşu segmentte dejenerasyonu tetikleyebilen diğer sebepler arasında enstrümantasyonun varlığı, tipi, uzunluğu ve nerede sonlandığı, sagital plandaki restorasyonun etkinliği ve yumuşak dokuların korunup korunmaması ön plana çıkmaktadır. Tüm bu değişkenlerin sabitlendiği bu çalışma, füzyonun komşu segment üzerindeki etkisini gösteren ilk deneysel çalışmadır. BR, EF ile karşılaştırıldığında, geçirilen uzatma operasyonlarına rağmen normal fizyolojiye daha yakın sonuçlar doğurmuştur. Sonuç olarak yüksek oranda ÜBK bildiren serilerdeki altta yatan etyolojik neden BR tekniğinin uygulanmasındaki çeşitli hatalar olabilir.
Özet (Çeviri)
As the application of growing rod (GR) increases, its long-term results are more frequently investigated. It is still not clear whether adjacent segment degeneration, adjacent segment disease or proximal junctional kyphosis (PJK) that are known to result after posterior instrumentation and fusion (PEF) in adults and adolescents will be caused by GR as well. In this study, 13 piglets of 10-14 weeks of age were used. GR and instrumented fusion (IF) were performed on 7 and 3 piglets, respectively, and 3 formed the control group (CG). Six level instrumentation was performed in GR group spanning 2 intermediate segments and 5mm lengthening was applied. Afterwards 5mm lengthening procedures were applied for three months, once each month. In the IF group, the same 6 levels were used but no segments were spanned and they were observed in their natural environments for 4 months. Meticulous dissection was done in both surgical groups and adjacent facet joints, supra and interspinous ligaments were preserved. All piglets were euthanized after 4 months and x-rays and MRIs were obtained. Biomechanical and histologic examinations were performed. Adjacent segment kyphosis angles did not reveal significant difference between groups. At MRI evaluation, there was degeneration to some degree in both surgical groups in the proximal adjacent segments and in the statistical analysis the difference was not significant. There was a significant difference in the biomechanical analysis for lateral flexion and forward flexion of upper adjacent segments between the 3 groups. Likewise, motion in all directions showed a significant difference between 3 groups in the lower adjacent segment. Binary comparisons revealed that IF and CG were different in all directions in both adjacent segments. GR, on the other hand, was different from the CG only in thoracic lateral flexion and lumbar forward flexion. Histological analysis also showed a significant different between groups. Besides fusion, presence, type and length of instrumentation and where the instrumentation ends, sagittal plane restoration and soft tissue preservation are possible factors that may trigger degeneration in the adjacent segment. This study where all variables were equal between surgical groups, except the presence of fusion, is the first experimental study that demonstrates the effect of fusion on adjacent segments. GR, when compared to IF, is closer to normal physiology even after several lengthening procedures. PJK observed after GR applications may be caused by technical errors in the index operation such as damage to ligaments and facet joint capsules or inadequate sagittal plane restoration.