Acil servise trisiklik antidepresan zehirlenmesi ile başvuran hastaların geriye dönük olarak incelenmesi
Retrospective analysis of patients with tricyclic antidepressant poisoning in the emergency department
- Tez No: 243159
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER YARDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Trisiklik antidepresan (TSA) zehirlenmeleri ciddi klinik sonuçlara neden olmaktadır. TSA zehirlenmelerinin değerlendirilmesinde Antidepresan Yüksek Doz Risk Değerlendirme Kriterleri (ADORA) kullanılmaktadır. Ancak bu kriterlerin klinik pratikteki yararı ile ilgili veriler sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı; TSA zehirlenmesi nedeni ile acil servise başvuran hastaların demografik ve klinik özelliklerini belirlemek ve bu özelliklerin ADORA kriterleri ile olası ilişkisini ortaya koymaktır.Materyal ve Metod: Bu çalışma, TSA zehirlenmesi sonucu Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servis'ine Ocak?2006 ile Aralık?2008 tarihleri arasında başvuran hastaların geriye dönük incelenmesi ile yapıldı. Hastalara ait bilgiler dosya kayıtlarından elde edildi ve hastaların demografik verileri kaydedildi. Hastaların değerlendirilmesinde ADORA kriterleri kullanıldı. Bu kriterler; a) QRS süresi>0.10 sn, b) disritmilerin varlığı, c) bilinç değişikliği (Glasgow Koma Skoru
Özet (Çeviri)
Objective: Tricyclic antidepressant (TCA) poisonings can cause serious clinical outcome. The Antidepressant Overdose Risk Assessment (ADORA) criteria are used in the assessment of patients with TCA poisoning. However, the data about the benefits of these criteria in the clinical practice is inadequate. The aim of this study was to determine demographic and clinical properties of the patients with TCA poisoning and to manifest the possible relation of these properties with ADORA criteria.Materials and Methods: This study is performed by examining patients with TCA poisoning in Ondokuz Mayis University School of Medicine between January 2006 and December 2008, retrospectively. Data about the patients are collected from the file records and their demographic information is noted. ADORA criteria were used in the evaluation of patients. These criteria are; a) QRS duration>0.10 sec b) the presence of dysrhythmias c) altered mental status (Glasgow coma scale score