Levonorgestrel'li RİA (Mirena) ile Cu-T380 RİA'nın ovülasyon üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparing effects of intrauterin devices with levenorgestrel and Cu-T380 on ovulatory cycles
  1. Tez No: 243168
  2. Yazar: HALDUN ARPACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ CEMGİL ARIKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada kontrasepsiyon ve non-kontrasepsiyon amacı ile yaygınolarak kullanılmakta olan LNG-RİA (Mirena) ile Cu-T380 RİA (bakırlı RİA)'nınovülasyon üzerine olan etkilerini araştırmayı ve elde edilen sonuçları karşılaştırmayıamaçladık.Materyal ve Metod: Bu çalışmaya 02.12.2008 ile 01.08.2009 tarihleri arasındaKahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları veDoğum polikliniğine kontrasepsiyon istemi ile başvuran 20-35 yaş arası 73 gönüllükadın ve kontrol grubu olarak da 20-35 yaş arası ovülasyon ile ilgili olmayan şikayetlerile başvuran 22 gönüllü kadın alındı. Hastalar iki gruba ayrılarak 38 hastaya LNG-RİAuygulanırken 35 hastaya bakırlı RİA uygulandı. Bakırlı RİA kullanan 28 kadındatoplam 84 siklus izlendi, Mirena kullanan 29 kadında toplam 87 siklus izlendi vekontrol grubu olarak da 22 kadında toplam 22 siklus izlendi. Her iki gruptaki hastalar 1,2, 3.aylarda siklusun 10-12-14. ve 21.gününde kontrollere çağrıldı. Takiplerdetransvaginal USG ile folikül gelişimi, maksimum folikül büyüklüğü ve ovülasyon takibiyapıldı, endometrial kalınlık ölçüldü, yan etkiler detaylı olarak sorgulandı. Siklusun21.günü veya beklenen menstrüasyondan 7 gün önce alınan serumlarda progesteron,LH, E2, FSH değerleri incelendi. İstatistiksel analizlerde Ki-kare testi, Fisher's Exacttesti ve Kruskal-Wallis varyans analizi yapıldı. Post hoc test olarak Mann-Whitney Utesti uygulandı.Bulgular: USG ile hormon tetkikleri konfirme edilerek ovaryan fonksiyonunsınıflandırılması Landgren ve Diczfaluzy sınıflandırmasına uygun olarak yapıldı.Ovaryan fonksiyonlar 4 tipe ayrıldı: A tipi ovaryan reaksiyon; foliküler aktiviteyok, luteal aktivite yok, B tipi ovaryan reaksiyon; foliküler aktivite var, luteal aktiviteyok, C tipi ovaryan reaksiyon; foliküler aktivite var, luteal aktivite yetersiz ve D tipiovaryan reaksiyon; foliküler aktivite var, luteal aktivite var.3 aylık takip sonrası toplam sikluslardaki ovaryan fonksiyon tipinin dağılımoranına bakıldığında her üç grup arasında anlamlı fark izlendi (p=0,03). Bu fark LNGRİAgrubundan kaynaklanmakta idi.
Özet (Çeviri)
Our purpose in this study is to invest effects of LNG-IUD (Mirena) and Cu-T380IUD (Copper-T IUD) that are used for contraception and non-contraception onovulatory cycles and to compare results that we found.Material and Methods: In this study we take 73 volunteer women ages between 20and 35 applying Kahramanmaras Sutcu Imam University Gynecology and ObstetricClinic between 02.12.2008 and 01.08.2009 with contraception request and a controlgroup of 22 volunteer women ages between 20 and 35 applying clinic complains notrelated with ovulation in the same time period. Cases were separated in two groups withLNG-IUD inserted to 38 patients and Cu-T380 IUD inserted to 35 patients. 28 patientsusing Cu-T380 had 84 cycles, 29 patients using LNG-IUD had 87 cycles and controlgroup of 22 patients had 22 cycles. In both groups, patients were invited for controls in10, 12, 14 and 21. days of cycles on first, second and third months. On controlsfollicular development, maximum size of follicles, presence of ovulation andendometrial thickness were measured with transvaginal USG and side effects wereinvested detailed. On 21. day of cycle or 7 days before expected menstruation serumprogesterone, LH, E2 and FSH levels were measured. For statistic analyses chi-squaretest, Fisher?s Exact test and Kruskal-Wallis variance analyses were used. As post hoctest Mann-Whitney U test was used.Symptoms: Classification of ovarian function with serum hormone levels confirmedwith USG was made well matched with Landgren and Diczfaluzy classification.Ovarian functions were separated to 4 types: A type ovarian reactions; nofollicular activity, no luteal activity, B type ovarian reactions; follicular activityavailable, no luteal activity, C type ovarian reactions; follicular activity available,insufficient luteal activity and D type ovarian reactions; follicular activity available,luteal activity available.On 3 months follow up of all cycles, there were significant differences betweenovarian function types (p=0,03).