Tip 2 diabettes mellitus'lu hastalarda mizaç ve karakter profili, klinik özellikler ve yaşam kalitesi
Temperament and character inventory, clinical properties and life quality of type 2 diabetes Mellitus patients
- Tez No: 243170
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH KARAASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Non-komplike erken tanı tip 2 Diabetes Mellituslu hastaların mizaç ve karakter özelliklerinin glukoz regulasyonu ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmakdır.Yöntem: Çalışmamıza 30-55 yaş arası, 50 tip 2 diyabet hastası ve 50 sağlıklı kontrol alınmış ve sosyodemografik bilgi formu, biyokimya parametreleri doldurulup, Temperament and character inventory (TCI), Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Form (SF36), Montgomery Asberg Depresyon Oranı Skalası (MADRS), Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HAM-A) ölçekleri uygulanmıştır.Bulgular: Diyabetlilerde yaşam kalitesi skorları sağlıklılara göre anlamlı olarak yüksek değerlendirildi. Diyabet grubunda kontrol grubuna göre depresyon ve anksiyete skorlarının anlamlı derecede yüksek olduğu, tokluk kan şekeri ve Hba1c arasında orta kuvvette olumlu yönde anlamlı korrelasyon bulunmuştur. Anksiyete ve açlık kan şekeri arasında zayıf, olumlu yönde ve anlamlı korelasyon gözlenmiştir. Bu durum metabolik kontrolün hastanın depresif ya da anksiyete durumuyla ilgili olduğunu göstermektedir. TCI değerlerinde (zarardan kaçınma)HA4 yüksek, (kendini yönetme)SD3 düşük, (işbirliği yapma)C3 yüksek ve anlamlı bulundu.Sonuç: Tip 2 diyabetlilerin sağlıklılara göre daha pasif, çabuk yorulan ve yardımsever bireylerdir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study we aimed to evaluete the effect of temperament and character properties of non-complicated early diagnosed type 2 diabettes mellitus patients to glucose regulation and life quality.Method: 50 type 2 diabettes patients and 50 healty controls between age of 30-55 are partisipated within the research. Sociodemographic information form and biochemical parameters are filled out and Temperament and Character Inventory (TCI), Quality of Life Short Form (SF36), Montgomery Asberg Depression Rating Scale (MADRS) and Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A) were applied.Results: The life quality scores of diabetics were significantly higher than healthy group. In the diabetic group compared to controls depression and anxiety scores were found significantly higher, post-prandial blood glucose and Ha1c correlations were moderetely positive and meaningful. The correlation between anxiety and fasting blood glucose were weakly positive and meaningful. This data shows that metabolic control is associated with the patients depression and anxiety state. Regarding to TCI parameters harm avoidance(HA4) were high, self directedness(SD3) were low, cooperativeness(C3) were high and meaningful.Conclusion: We found that type 2 diabetics compared to healthies were faticable, vain and helpful people.