Akut romatizmal ateşli çocuklarda proBNP'nin değerlendirilmesi
Evaluation of proBNP in children with acute rheumatic fever
- Tez No: 243173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF OLĞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Rheumatology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Akut romatizmal ateş, grup A beta hemolitik streptokok antijenlerine karşı otoimmün yanıt sonucu sıklıkla cilt, eklem, kalp ve merkezi sinir sistemi tutulumu ile belirti vermektedir. Bu kliniklerden en önemlisi akut kardittir. Kalpteki akut hasarın laboratuvar göstergeleri ise EKO bulguları ile birlikte Troponin-I ve CPK-MB seviyesi olarak kullanılmaktadır. Brain Natriüretik Peptitin (BNP) de miyokard fonksiyonu ve prognoz hakkında bilgi veren önemli bir marker olduğu bilinmektedir. Erişkin yaş grubunu kapsayan RKH'ı olan hastalarda yapılan çalışmalarda BNP değerinin yüksek olduğu saptanmıştır. Bu çalışmayla ARA kliniği ile başvuran çocuklarda BNP araştırıldı.Vaka kontrollü ve prospektif bu çalışmaya, Ağustos 2008 ile Haziran 2009 tarihleri arasında, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalı kardiyoloji ve acil polkliniklerine başvuran, 5-15 yaş arasında akut romatizmal ateşli 33 hasta (ortalama yaş 11.06± 2.18 yıl), geçirilmiş ARA'lı 41 hasta ( ortalama yaş 10.78±2.87 yıl) ve göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran başka bir sistemik hastalık ve konjenital kalp hastalığı olmayan 43 hasta ( ortalama yaş 9.53±2.99 yıl) alındı. Ayrıca akut romatizmal ateşli olgularda kendi arasında kardit, korea ve artrit şeklinde gruplara bölünerek incelendi. Tüm hastalara doppler ekokardiyogram yapılarak verileri kaydedildi. Akut romatizmal ateşli olgularda tanı konduktan sonra tedaviye başlamadan önce, geçirilmiş ARA'lılarda ve kontrol grubunda başvuru sonrasında CK-MB, Troponin-I ve Pro-BNP değerlendirilmesi yapıldı. Pro-BNP, CK-MB ve Troponin-I kemilüminesans yöntemi ile çalışıldı. İstatistiksel analizler Varyans analizi (ANOVA), Post hoc Tukey HSD, T-testi ve Pearson korelasyon analizi ile yapıldı.Pro-BNP değerleri aktif ARA grubunda belirgin düzeyde yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Acute rheumatic fever (ARF) is a disease related to an autoimmune reaction against group A beta hemolytic streptococcus infection, involvement infrequently occurs in the skin, joint, heart and central nervous system. Acute carditis is the most important manifestation of the disease. Echocardiographic evaluation, Troponin I and Creatine phosphokinase-MB (CPK-MB) markers have been used mainly to aid in the diagnosis of acute damage in the heart . it is well known that B-type natriuretic peptide (BNP) is an important marker in myocardial function and prognose. In this study we assess the BNP levels in children who applied with ARF clinical signs.This prospective study was performed in a pediatric Cardiology. Department and Emergency Medicine Department. This study included 33 patients with age 5-15 years (mean age 11.06±2.18 years) who were diagnosed as ARF, 41 children ( mean age; 10.78±2.87 years) who previously had ARF, and 43 children (mean age; 9.53± 2.99 years) who had breast pain, but had no systemic and congenital heart disease. Furthermore, subgroups carditis, chorea, arthritis were evaluated in patient with ARF. Doppler echocardiographic examination was performed in all the patients. Troponin I CPK-MB and Pro-BNP were examined in patients with ARF after diagnosis before treatment, in patient who previously had ARF and control groups at admittance. Troponin I CPK-MB and Pro-BNP levels were measured with a chemiluminescent assay. Variance analysis (ANOVA), Post-hoc Tukey HSD, T-test analysis, Pearson correlation were used for statistical analysis.Pro-BNP values were significantly higher in the patient with active ARF (p< 0.001). ProBNP values were 308.18±402.65 pg/ml in the patient with active ARF while ProBNP values 84±135.75 pg/ml, 64.82±50.37 pg/ml in the patient who previously had ARF and control, respectively. Pro-BNP value was higher in active carditis patients than other subpatient group. A positive correlation was found between Pro-BNP and ASO, CRP; ESH, trombocytes whereas there was a negative correlation between BNP and hemoglobin. Pro-BNP values decreased statistical as significantly with active carditis (101.12±100.01 pg/ml) after treatment (p:0.003).No statistically significant differences were found in the CK-MB and troponin I in all groups but in groups positive correlations were found between CK-MB and troponin I.Pro-BNP correlated negatively with age and LA/Ao correlated positively in the patient who previously had ARF (respetively p:0.47 and p:0.02). A positive correlation was found between CK-MB and Troponin I there was a negative correlation between Troponin I and Ao.Left ventricular end diameter (end-diastolic and systolic phases) were remarkably increased in the patient who previously had ARF and currently diagnosed ARF, but were decreased in the patient who previously had ventricul ejection fraction (p:0.04). High Pro-BNP in patient with ARF might be due to high left ventricular diameter.Pro-BNP, statistically exhibited correlation between acute phase reactants, which is a marker for underlying BNP, trombocytes counts and antistreptolysin O (ASO), which is a marker for immunologic response as well as different than other cardiac enzymes release, might be helpful for diagnoses in patient especially that are associated with inflammation and cardiac involvement.Key Words : (Rheumatic fever, Pro-BNP, CK-MB, Troponin-I)