Gastrik adenokarsinomalarda EBV varlığı ile E-cadherin, Beta-catenin ve ornitin dekarboksilaz ekspresyonları ilişkisi
The presence of EBV in gastric adenocarcinoma and the relation between E-cadherin, Beta-catenin and ornithine decarboxylase expressions
- Tez No: 243175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU DOĞAN GÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gastrik karsinom, tüm dünyada en sık görülen dördüncü kanser tipi olup, kanser nedenli ölümler içerisinde akciğer karsinomundan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Gastrik kanserin etiyolojisi multifaktöriyel olarak kabul edilmekle birlikte, neoplastik transformasyonda başta H. Pylori olmak üzere infeksiyöz ajanların önemli bir rolü olduğu bilinmektedir. Karsinogenezde tümörlerin diferansiyasyon, invazyon ve metastazlarından sorumlu olan mekanizmalardan biri de E-cadherin-catenin kompleksinin ekspresyonunun azalması veya kaybı ile tümör progresyonunda ornitin dekarboksilaz ekspresyonunun artışıdır. Bu çalışmada; gastrik karsinomlarda, immünohistokimyasal olarak ve real time PCR ile EBV varlığı araştırılmış, varlığı ve yokluğunda E-cadherin, beta-catenin ve ornitin dekarboksilaz ekspresyonlarının, olguların yaşı, cinsiyeti, tümör boyutu, lokalizasyonu, histolojik tipi, intratümöral lenfositik infiltrasyon varlığı, lenfovasküler boşluk invazyonu, perinöral invazyon, nonneoplastik mukozal değişiklikler ve klinik evre ile ilişkileri araştırılmıştır. Çalışmaya, 2002-2008 yılları arasında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda gastrik adenokarsinom tanısı almış olan 50 olguya ait gastrektomi materyali dahil edilmiştir. Real time PCR ile olguların beşinde EBV pozitifliği saptanmış; ancak immünohistokimyasal olarak olguların hiçbirinde EBV ile reaksiyon izlenmemiştir. EBV varlığında ve yokluğunda E-cadherin, beta-catenin ve ornitin dekarboksilaz ekspresyonları ile klinikopatolojik parametreler arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak likelihood ki-kare analizi ile değerlendirilmiştir. E-cadherin reaksiyonu ile Lauren'in histolojik tipleri ve tümörlerin diferansiyasyon derecesi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır (sırasıyla p=0.008, p=0.008). Beta-catenin ve E-cadherin ile intratümöral lenfositik infiltrasyon arasında da anlamlı bir ilişki gözlenmiştir (sırasıyla p=0.006, p=0.015). Ancak E-cadherin ve beta-catenin ile diğer klinikopatolojik parametreler arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Ornitin dekarboksilaz ile tüm gastrik karsinom olgularında değişik derecelerde immünreaksiyon gözlenmekle birlikte, klinikopatolojik parametrelerle ornitin dekarboksilaz ekspresyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Yanı sıra EBV varlığında tümör dokusunda E-cadherin, beta-catenin ve ornitin dekarboksilaz ekspresyonları ve klinikopatolojik parametreler arasında da anlamlı ilişki gözlenmemiştir. Sonuç olarak real time PCR ile gastrik karsinomlarda EBV pozitifliğinin saptanması bu viral ajanın adenokarsinom patogenezinde rol oynayabileceğini akla getirmektedir. Ayrıca bulgularımız E-cadherin ekspresyon değişikliklerinin gastrik karsinomlarda prognostik bir belirteç olarak kullanılabilineceğini destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Gastric carcinoma is the fourth most common cancer and after lung cancer the second most common cause of cancer deaths worldwide. Although the etiology of gastric carcinoma is now accepted as multifactorial, infectious agents, notably H. pylori, play a central role in the mechanisms of neoplastic transformation. In carcinogenesis, one of the important crucial mechanisms responsible for tumor differentiation, invasion and metastasis is the reduce or loss of E-cadherine-catenin expressions and the overexpression of ornithine decarboxylase in tumor progression. In this study, the presence of EBV in gastric carcinoma were studied by immunohistochemical and real time PCR methods and the relationships between E-cadherin, beta-catenin and ornitin decarboxylase expressions in the presence or absence of EBV with clinicopathological parameters such as age, sex, tumor size, location, histologic type, intratumoral lymphocyte infiltration, lymphovascular invasion, perineural invasion, nonneoplactic gastric mucosal changes and clinical stage were evaluated. This study included 50 cases of gastric adenocarcinoma diagnosed in Zonguldak Karaelmas University, Faculty of Medicine, Department of Pathology between 2002 and 2008. While EBV were detected in five cases by real time PCR, none of the cases showed reaction with EBV by immunohistochemistry. The relations between the expressions of E-cadherin, beta-catenin and ornitin decarboxylase, in the presence or absence of EBV and clinicopathologic parameters were evaluated statistically by Likelihood chi-square analysis. Statistically significant correlation was determined between E-cadherin immunoreaction and Lauren?s histologic types and tumor differentiation (respectively p=0.008, p=0.008). Significant correlations were also noted between beta-catenin and E-cadherin reactivities and intratumoral lymphocyte infiltration (respectively p=0.006, p=0.015). But there was no statistically significant correlation between beta-catenin and E-cadherin and other clinicopathologic parameters. Although all gastric carcinoma cases showed variable intensive immunoreactions with ornithine decarboxylase, no statistically significant correlation were seen between clinicopathologic parameters and ornithine decarboxylase immunexpression. As well, there was also no statistically significant correlation in the presence of EBV in tumor tissues between E-cadherine, beta-catenin and ornithine decarboxylase expressions and clinicopathologic parameters. In conclusion, the presence of EBV in gastric carcinomas detected by real time PCR, thought that this viral agent might play a central role in the pathogenesis of gastric adenocarcinomas. Also our findings suggested that E-cadherin expression alterations can be used as a prognostic marker in gastric carcinomas.