Tiroid fonksiyon bozuklukları ve huzursuz bacaklar sendromu
Thyroid dysfunction and restless legs syndrome
  1. Tez No: 243181
  2. Yazar: NUMAN AYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİDA FATMA TAŞÇILAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Huzursuz bacaklar sendromu (HBS) toplumlar arasında degisik oranlarda bildirilen (%1-15)gece istirahatte ortaya çıkan veya kötülesen, aktiviteyle kısmen ya da geçiçi olarak kaybolan,bacaklarda parestezi veya dizestezilerle iliskili ani hareket ettirme istegi ile karakterizenörolojik bir durumdur. HBS'nin patofizyolojisinde arastırılan dopaminerjik disfonksiyon vedemir eksikligi anemisi bazı tiroid hastalıklarında da gösterilmistir. Literatürde HBS'ninetiyolojisinde neden olarak gösterilen tiroid fonksiyon bozukluguna yönelik tek çalısmamevcuttur. Bu çalısmadaki amacımız tiroid fonksiyon bozuklugu olan hastalarda (hiperhipotiroidi)olası etiyopatolojik iliski nedeniyle HBS yaygınlıgını ve varolan HBS'nin tedaviedilebilir sekonder etiyolojik nedenlerle iliskisini arastırmaktır. Endokrinoloji polikliniginebasvuran ve kan tetkiklerinde tiroid fonksiyon bozuklugu saptanan 200 hasta ve nörolojipoliklinigine basagrısı sikayeti ile basvuran 200 kisi kontrol grubunu olusturmak üzeretetoplam 400 kisiye, uluslararası huzursuz bacaklar sendromu çalısma grubu (IRLSSG)tarafından hazırlanan HBS'ye ait semptomların sorgulandıgı anket formunu da içerençalısmacılar tarafından hazırlanan hasta degerlendirme formu uygulandı.
Özet (Çeviri)
Restless Legs Syndrome (RLS) is a neurological disorder that has various reported incidence(1-15%) within populations. It emerges or deteriorates at night and rest, disappears partially ortemporally with exercise and characterized by paresthesia or disesthesia-related suddenmovement demand in legs. Dopaminergic dysfunction and iron deficiency anemia, which hasbeen investigated in the pathophysiology of RLS, have been shown in some thyroid diseases.In literature, there is only one study about the thyroid dysfunction that is shown to be involvedin the etiology of RLS. Our aim in this study is to investigate prevalance of RLS in thyroiddysfunction and the relationship of actual RLS with treatable secondary etiological factors inpatients with thyroid dysfunction (hyper- or hypothyroidism), due to probableetiopathological relationship. A patient evaluation test, that involves a questionnaire byinternational restless legs syndrome study group (IRLSSG) in which RLS symptoms arequestioned, was prepared by investigators and performed in a total of 400 patients. 200 out of400 subjects who had thyroid dysfunction in blood test, were outpatients that were treadedby endocrinologists of our hospital, rest of the patients (200) who had headache and had beentreated by neurologists, werw taken as the control group.