İlköğretim öğrencilerinde enürezis nokturna sıklığı ve predispozan faktörler
The prevalance of enuresis nocturna and predispozing factors among students in school.
- Tez No: 243185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ ERMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Enürezis nokturna çocukluk çağında sık görülen, çocuğun sosyal gelişimi ve çevreyle olan ilişkileri üzerinde problemler yaratabilen bir hastalıktır. Çalışmamızda Zonguldak ili ilköğretim çağı öğrencilerinde enürezis prevalansını ve enürezis oluşumundaki risk faktörlerini belirlemeyi amaçladık. Bu amaçla 2008- 2009 öğretim döneminde Zonguldak ilindeki merkez ilköğretim okullarından 15 tanesi rastgele seçildi. Bu okulların her birinde birinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar olacak şekilde her sınıftan bir şube seçilerek 6- 15 yaş arası öğrenciler çalışmaya alındı. Toplam 2750 adet anket formu rastgele seçilen 15 ilköğretim okulundaki 6- 15 yaş arası birinci- sekizinci sınıflarda okuyan öğrencilere ebeveynlerince doldurulmak üzere dağıtıldı. Bu formların 2160 tanesi dolduruldu. 2160 öğrenciden diurnal semptomları olmayan ve haftada en az iki gece altını ıslatan çocuklar enürezis nokturna olarak nitelendirildi ve bu kriterlere uyan 214 çocuk enürezis nokturna tanısı aldı. Araştırmaya alınan çocuklarda enürezis sıklığı % 9.9 olarak bulundu. Bu çocukların % 52.8' i erkek, % 47.2' si kızdı. Erkek çocuklarda enürezis sıklığı % 10.4 iken, kız çocuklarında % 9.3 idi. Enürezis sıklığının yaşla beraber azaldığı ve ailede çocuk sayısı arttıkça enürezis sıklığının arttığı saptandı. Gene enüretik çocukların aileleri eğitim düzeyi açısından karşılaştırıldıklarında eğitim düzeyi yüksek ailelerde enürezis oranı anlamlı olarak düşük bulundu (p 0.01). Enürezis sıklığı kardeşlerinde enürezis olanlarda % 27, geçmişte annesinde enürezis olanlarda % 26.3 ve babasında enürezis olanlarda % 27.4 olarak saptandı. Enürezis nokturna tanısı konan çocuklarda enürezise eşlik edebilecek hastalıklar açısından değerlendirildiğinde kabızlık % 32.7, horlama % 24.3, ağzı açık uyuma % 14.7 olarak tesbit edildi ve enürezis nedeniyle takip edilen çocukların bu açıdan sıkı takip edilmeleri gerektiği sonucuna varıldı. Aynı zamanda çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırılmasında kullanılan yöntemlerin enürezis oluşumuna katkıda bulunan etyolojik faktörler arasında olduğunu gördük. Çalışmamızda enürezisin halen sık görülen bir sorun olduğu ve ailedeki çocuk sayısı, ailedeki enürezis öyküsü ve ailenin eğitim durumu ile yakından ilişkili olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Enüresis nokturia is a kind of disease which is more frequent in childhood period and causes problems in social development and relationship of a child. We aim to identify the enüresis prevalence and the risk factors of enüresis formation among elementary school students in Zonguldak. For this purpose, in the 2008- 2009 term, the fifteen elementary schools in Zonguldak centre were selected randomly. In each of these schools only one class from each level were chosen and the students between the ages of 6-15 were included in the study. 2750 questionnaire forms were distributed to these children, the families of them were to fill in these forms. Only 2160 of the forms were given back to us. From 2160 students, the ones who had no diurnal symptoms and had bed-wetting problems were characterized as enüresis nokturia and the ones who met these criterias got the diagnosis of enüresis nokturia. Among th children who were included in the study, the incidence of enüresis was % 9.9. Among these children, % 52.8 of them were male, % 47.2 were female. The enüresis prevalance in boys was % 10.4, in girls it was % 9.3. It was pointed out that the enüresis prevalance decreased by the age and went up when the number of children in the family increased. When we compared the family of problematic children in terms of their educational level, we noticed that in families with higher educational level, the enüresis prevalance was signi ficantly low (p 0.01). Enüresis prevalance was % 27 in ones whose brothers/sisters had enüresis, was % 26.3 in ones whose mothers had this problem and was % 27.4 in ones whose fathers had enüresis. In children with enüresis nokturna, there could be another diseases such as constipation % 32.7, snoring % 24.3, sleeping open-mouthed % 14.7. It was concluded that those children should be observed substantially. At the same time we understood that the methods used in making them gaining toilet training had an influence on etiologic factors which contributed to the formation of enüresis. At the end of our study, it was observed that enüresis is still frequent disease and it has a close relationship with the number of children in a family, family background about enüresis and educational level of the family.