Deneysel koroziv özofajit modelinde topikal mitomisin-C uygulamasının striktür gelişimi üzerine etkileri
The effects of topical mitomycin-C on stricture formation in experimental corrosive esophagitis model
  1. Tez No: 243203
  2. Yazar: ENGİN PABUŞÇU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Giriş: Koroziv özofajit tedavisindeki en önemli sorun striktür oluşumudur. Striktür oluşumunu önlemeye yönelik deneysel çalışmalarda çok sayıda ajan denemiş olmasına rağmen çok azı klinik kullanıma girmiştir. Bu çalışmanın amacı, invaziv olmayan deneysel bir koroziv özofajit modelinde, fibroblast proliferasyonunu önleyen mitomisin-C'nin striktür gelişimini önleyici etkilerini incelemektir.Gereç ve yöntem: 30 rat üç eşit gruba ayrıldı. Özofagus içine, kostik yanık oluşturulmak üzere bir kateter sistemi yerleştirildi. 1. gruptaki ratlara sadece su verildi. 2. gruptaki ratlara %40'lık NaOH solüsyonu verildi ve tedavi yapılmadı. 3. gruptaki ratlara yanık oluşturulması sonrası topikal mitomisin-C uygulandı. 21 gün sonra ratlar sakrifiye edildi ve özofaguslar total olarak çıkarıldı. Enflamasyon, granülasyon ve kollajen birikimi histopatolojik olarak değerlendirildi.Bulgular: Kontrol grubunda enflamasyon, granülasyon ve kollajen birikimi saptanmadı. 2. ve 3. grupta enflamasyo ve granülasyon dokusu oluştuğu izlendi. İki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. En fazla kollajen birikimi 2. grupta izlendi ve bunu 3. grup takip etmekteydi. 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
Introduction: The stricture formation is the most important problem in treatment of corrosive esophagitis. Although a number of agents have been tried experimentally to prevent strictures, few have gained clinical application. The purpose of this study was to investigate the effectiveness of Mitomycin-C which inhibits fibroblastic proliferation on preventing strictures in a non-invasive experimental corrosive esophagitis model.Material and methods: Thirty rats were allocated into three groups. A catheter system was placed into esophagus to create caustic burn. The rats in group 1 were instilled only with water. Group 2 rats were injured with %40 NaOH solution and untreated. The rats in groups 3 were injured and applied topical mitomycin-C. After 21 days, the rats were sacrified and esophagus totaly exiced. The enflamation, granulation and collagen deposition were hystopathologically evaluated.Results: In the control group there was no enflamation, granulation and collagen deposition. The enflamation and granulation were detected in both group 2 and 3. There was no significant difference between group 2 and 3 statistically. The greatest accumulation of collagen was found in Group 2, followed by Group 3.