Deneysel koroziv özofajit modelinde prednisolon ve tıbbi balın etkinliklerinin karşılaştırılması
The comparison of prednisolone and honey activities in the experimental corrosive esophagitis model
  1. Tez No: 628689
  2. Yazar: EYÜP GEMİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bal antiödem etkisi, granülasyonu hızlandırıcı etkisi, enzimatik debridman ve immün sistemi güçlendirici etkisi bilinen bir doğal gıdadır. Bu deneysel çalışmanın amacı bir alkali ajan olan sodyum hidroksit ile oluşturulan koroziv özofajitte darlık gelişimi üzerine balın ve prednisolonun etkilerini araştırıldı. Yöntem: Bu çalışma, ağırlıkları 200-250 gram arasında değişen Wistar tipi albino sıçanlar üzerinde gerçekleştirildi. Denekler, eşit sayıda dört gruba bölündü. Kontrol grubunun özofagusuna herhangi bir işlem yapılmadan şam laparotomi uygulandı. Birinci, ikinci ve üçüncü gruplar özofajit modeli grupları olup, bu gruplardaki tüm deneklerde %37,5'luk sodyum hidroksit ile koroziv özofajit oluşturuldu. Birinci gruba herhangi bir tedavi uygulanmazken, ikici gruba oral bal tedavisi ve üçüncü gruba intraperitoneal prednisolon tedavisi uygulandı. Tüm denekler 28. gün sakrifiye edildi ve deneklerin distal özofaguslarından alınan 20 mm uzunluğundaki örnekler histopatolojik incelemeye tabi tutuldu. Grupların doku hasarı skorları ve stenoz indeksi skorları ölçülerek kıyaslandı. Bulgular: Çalışmaya toplam 32 denek dahil edildi ve her bir grupta sekiz denek mevcuttu. Stenoz indeksi skoru ortalama değeri ve doku hasarı skoru ortalama değeri balla tedavi edilen grupta, prednisolon verilen ve tedavi verilmeyen gruplara kıyasla anlamlı olarak düşüktü (p=0.001). Sonuç: Bal, prednisolona kıyasla, alkalen ajanla oluşturulan deneysel koroziv özofajit modelinde gelişen özofagus darlıkları üzerinde daha anlamlı düzeyde olumlu etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Aim: Honey is well known for its beneficial wound healing-related effects, including anti-edematous effects, stimulation of granulation tissue formation, chemical debridement, and immune system enhancement. In this experimental study, the effects of honey and prednisolone on stricture formation in sodium hydroxide-induced corrosive esophagitis were investigated. Methods: This study was carried out on Wistar albino rats weighing between 200-250 grams. Rats were divided into four equal groups. The control group was underwent only a sham lapatoromy. Corrosive esophagitis induced by 37.5% sodium hydroxide was formed in subjects of all other groups. The first group received no specific treatment. The second group was treated with honey via the oral route, whereas the third group was treated by prednisolone via the intraperitoneal route. All subjects were sacrified by the end of the 28th day. A 20-mm long segment of the distal esophagus was harvested for histopathological examination. The tissue damage scores and stenosis index scores of the groups were measured and compared. Results: A total of 32 rats were included in the study, and there were eight subjects in each group. The mean value of the stenosis index score and tissue damage score was significantly lower in the honey treated group (p=0.001). Conclusion: Oral honey treatment seems to reduce the severity of esophageal strictures associated with corrosive esophagitis, when compared to the untreated and prednisolone treated groups.