Deneysel korozif özofajit modelinde anne sütü eksozomun etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of mother milk exosome in experimental corrosive esophagitis model
  1. Tez No: 730868
  2. Yazar: SEMA TURAL BOZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE SONAY YALÇIN CÖMERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmamızda, korozif özofagus yanıklarının tedavisinde anne sütü eksozomunun etkinliğinin incelenmesi ve gelecekte yapılacak çalışmalar için anne sütü eksozomunun önemini ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada 8'er adet, 4 grup olacak şekilde toplam 32 adet ağırlıkları 190-315 gram arasında değişen Sprague Dawley cinsi ratlar kullanıldı. Deney süresi toplamda 21 gün olarak belirlendi. İşlem öncesi tüm ratlar tek tek tartıldı. Korozif özofagus yanık modeli oluşturulacak olan gruplardaki ratlara intraperitoneal olarak uygulanan anestezi sonrasında 3 French (F) Fogarti sonda özofagustan geçirilip mideye indirilerek midede balonu şişirildi ve geri çekilerek özofagakardiyak bileşkeye oturtuldu. Daha sonra 4 F nelaton sonda yardımıyla özofagusa 0,5 cc %12,5 sodyum hidroksit (NAOH) verilip 60 saniye beklendikten sonra aspire edilip izotonik serum ile özofagus yıkandı ve sondalar çıkarıldı. Ratlar 12 saat aç bırakıldıktan sonra doğal beslenmelerine dönüldü. Grup 1'e herhangi bir işlem veya tedavi uygulanmadı ve SHAM grubu olarak belirlendi. Grup 2'ye yanık oluşturulup sonrasında herhangi bir tedavi uygulanmadı. Grup 3'e yanık oluşturulup daha sonra 21 gün boyunca 0,5 cc/gün anne sütü eksozomu verildi. Grup 4'e herhangi bir işlem yapılmayıp 21 gün boyunca 0,5 cc/gün anne sütü eksozomu verildi. 21. günün sonunda tüm denekler tekrar tartıldı ve sakrifiye edilerek biyopsi örnekleri histopatolojik inceleme (inflamasyon, fibrozis ve nekroz açısından) yapılması için patoloji laboratuvarına gönderildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to examine the effectiveness of mother milk exosome in the treatment of corrosive esophageal burns and to reveal the importance of mother milk exosome for future studies. Materials and Methods: A total of 32 Sprague Dawley rats ranging in size from 190-315 gram were studied. We seperated the rats for 4 equal groups. The duration of the experiment was determined as 21 days. All rats were weighed individually before the procedure. After the anesthesia applied intraperitoneally to the rats in the groups for which a corrosive esophageal burn model will be created, a 3 French (F) Fogarty catheter was passed through the esophagus, lowered into the stomach, and the balloon in the stomach was inflated and retracted and placed at the esophagus-cardiac junction. Then, 0,5 cc 12,5% sodium hydroxide (NAOH) was injected into the esophagus with the help of a 4 F nelaton catheter, waited for 60 seconds, aspirated, and the esophagus was washed with isotonic serum and the catheters were removed. The rats were provided with natural food after being fasted for 12 hours. Group 1 was not applied to any process or treatment, and was identified as the SHAM group. Group 2 was burned and no treatment was performed afterwards. Group 3 was burned and then 0,5 cc/day mother milk exosome extract was given for 21 days. Group 4 was not applied any process and 0,5 cc/day mother milk exosome extract was given for 21 days. At the end of the 21st day, all subjects were weighed again and sacrificed, and biopsy samples were sent to the pathology laboratory for histopathological examination (in terms of inflammation, fibrosis and necrosis). Results: The degree of damage in the histopathological examination was graded by examining the presence of inflammation, fibrosis and necrosis.