İzmir çevresinde kıyı şeridi bitki örtüsü içinde yer alan bazı bitkilern çeliklerinin köklenmesi üzerine çelik alma zamanı ve IBA uygulamasının etkilerinin saptanması üzerine araştırmalar
- Tez No: 24325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
50 ÖZET Doğal Akdeniz florası içinde yer alan ve peyzaj mimar lığı çalışmalarında kullanılmaya elverişli bazı bitkilerin yapraklı tepe çeliklerinin köklenmesi üzerine çelik alma zamanı ve IBA uygulamasının etkilerinin saptanması amaçlan mıştır. Çelikler Mart 1991-Eylöl 1991 tarihleri arasında 7 fark lı zamanda (7 ay) alınmış ve kontrol, 2500, 5000 ve 10.000 ppm dozlarında IBA ile muamele edilmiştir. L. stoechas çeliklerinin köklenme yüzdesi üzerine yan- tızca çelik alma zamanlarının etkisi istatistiki olarak önemli bulunurken, en yüksek % köklenme ler Temmuz ve Eylül aylarında saptanmıştır. IBA uygulaması istatistiki ve pratik açıdan önemli bir etki yapmamıştır. J. f ruticans çeliklerinde en yüksek köklenme yüzdesi Ağustos ayında görülürken, IBA dozları içinde 2500 ppm en iyi sonucu vermiştir. A. unedo çeliklerinin köklenme yüzdesi üzerine çelik alma zamanı ve IBA uygulamasının ana etkilerinin yanısıra interaksiyonda istatistiki açıdan önemli bulunmuştur. Buna göre Temmuz ayında 10.000 ve 5.000 ppm, Haziran ayında 10.000 ppm kombinasyonlarında en yüksek köklenme yüzdeleri saptanmıştır. J. phoenicea çeliklerinde istatistiki ve pratik açıdan önemli olacak ölçüde bir köklenme olmadığından, yani iz kallus dokusu oluşturma yüzdeleri dikkate alınmıştır. En yüksek kallus dokusu oluşturma yüzdeleri sırasıyla 5000 ve 10.000 ppm' de Ağustos ayında tespit edilmiştir. V. agnus-castus en yüksek (% 20.3) Temmuz ve Eylül ayla rında köklenmiş; 2500, 5000 ve 10.000 ppm IBA ile muameleye pratik açıdan olumlu cevap vermemiştir.
Özet (Çeviri)
51 SUMMURY In this study in order to determine the influences of time of taking cutting and IBA treatment on rooting percen tage of leafy terminal cuttings of some native Mediterranean plants concerning the Landscape Architecture practises, some programme was scheduled. Cuttings were taken in 7 different times between March, 1991 and September 1991, and treated IBA in concentration between 2500, 5000 and 10.000 ppm. On L_^ stoechas only the influence of time of taking cutting on rooting percentage was found out to be significant practically and statistically, Whereas the influence of IBA treatment was not. The best rooting percentages were obtained in July and September. On J_;_ f ruticans the highest rooting percentage was found out in August. IBA treatment in 2500 ppm gave the best results compared to other auxin concentrations. On A^ unedo interactions on between IBA treatment (5000- 10.000 and 10.000 ppm) and moths (July and June respectively) were significantly higher than the other interactions. Only the percentage of kallus tissue were regarded due t© no significant rooting occured on cuttings of JN phoenicea. Tne highest kallus tissue percentages obtained at 5.000 and 10.000 ppm in August. V. agnus-castus rooted best (20.3 %) in July and September; IBA in 2500, 5000 and 10.000 ppm did not effect tbe rooting significantly.