KOAH'lı hastalarda atak nedeni ile hastane yatışlarının maliyet analizi: Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi örneği
Cost analysis of hospitalization for exacerbation in patients with copd: An example of Baskent University
  1. Tez No: 355959
  2. Yazar: GAYE ULUBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN KAVUNCUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer hastalığı (KOAH) tüm dünyada kişiler ve toplumların ekonomik yükünün önemli bir parçasını oluşturan önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. KOAH önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen tekrarlayan semptomlar ve akut alevlenmelerle karakterizedir. 2010 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde KOAH maliyeti 50 milyar dolar olarak tahmin edilmiştir. Maliyet hastalığın şiddeti ile artmaktadır ve hastane yatışı maliyetin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. KOAH'ın Türkiye'deki mortalite ve morbiditesinin ekonomik maliyeti henüz iyi bilinmemektedir. Literatürde Ülkemizde KOAH'lı hastaların hastane yatışının ekonomik yükünü yansıtan birkaç bölgesel çalışma vardır. Bu çalışmada, KOAH akut ataklı hastaların yaklaşık hastane yatış maliyetini ortaya koymayı amaçladık. Ayrıca, hastane yatış maliyetini etkileyen faktörleri de ortaya koymayı hedefledik. Bu amaçla 1 Ocak 2011-31 Aralık 2013 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'ne yatırılan KOAH atak'lı hastalar (n:90) retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Bütün hastaların yaş, cins, hastanede yatış süresi gibi demografik özellikler kaydedildi. Ayrıca hastaların grip aşısı öyküsü, aldıkları antibiyotik tedavileri, mekanik ventilasyon uygulaması ve yoğun bakımda kalışları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
COPD is one of the leading causes of morbidity and mortality worldwide and imparts a substantial economic burden on individuals and society. COPD is characterized with recurrent symptoms and exacerbations although it is a preventable and a treatable disease. In 2010, the cost of COPD in the USA was projected to be approximately US$50 billion. Costs increase with increasing severity of disease, and hospital stays account for the majority of these costs. The total economic costs of COPD morbidity and mortality in the Turkey is still not well known. There are a few regional studies reflecting economic burden of COPD in our country during the hospitalization period of the patients in the literature. In this study, we aimed to demonstrate the approximate cost of COPD patients during the hospitalization period for acute exacerbation. We also aimed to establish factors effecting total cost of hospitalization period. With these purpose, all COPD acute exacerbation patients (n:90) who hospitalized to Pulmonary Diseases Clinic of Baskent University Hospital between 1 January 2012-31 December 2013 were included in the study retrospectively. Demographic characteristics of patients like age, gender, length of hospitalization stay were all recorded. We also recorded influenza vaccination history, received antibiotic treatments, perform of mechanical ventilation and intensive care unit stays of the patients.