Fetal obstetrik doppler parametrelerinin gebelik haftası ve doğum ağırlığıyla ilişkisi
The correlation of fetal obstetrics doppler parameters with gestational week and birth weights
  1. Tez No: 243290
  2. Yazar: EDA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN SOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Obstetrik Doppler ultrasonografi uteroplasental ve fetomaternal dolaşımı değerlendirmekte kullanılan, noninvaziv bir görüntüleme metodudur. Fetal RDUS özellikle komplike gebeliklerde, preeklampside, uteroplasental yetmezliğin yol açtığı intrauterin gelişme geriliğinin tanısında ve prognozunda kullanılır.Çalışmamızın amacı RDUS ile, komplike olmayan 2. ve 3.trimestr sağlıklı gebelerde, uterin arter pulsatilite indeksi, uterin arter rezistif indeksi, fetal orta serebral arter pulsatilite indeksi, umblikal arter pulsatilite indeksi değerlerinin, gebelik haftası ile ilişkisini saptamak ve bu Doppler indeks değerlerinin doğum ağırlığına etkisini araştırmaktı.Çalışmaya takiplerinde problem olmayan, tamamen sağlıklı 135 gebe dahil edildi. Gebeler ortalama olarak 20.haftada incelenmeye başlandı ve beş hafta aralıklarla toplam beş kez kontrole çağırıldı. Her kontrolde uterin arter pulsatilite indeksi, rezistif indeksi, umblikal arter pulsatilite indeksi ve orta serebral arter pulsatilite indeksi değerleri ölçüldü. Ölçümler için Toshiba marka Power vision 6000 Doppler US cihazının 3.75 mHz konveks probu kullanıldı. Elde edilen Doppler indeks değerlerinin gebelik haftası ve doğum ağırlığıyla ilişkisi araştırıldı.Sonuç olarak, gebelik haftaları ilerledikçe uterin ve umblikal artere ait Doppler indeks değerlerinde azalma saptandı. Fetal orta serebral arter pulsatilite indeksi'nde ise 25.haftadan sonra azalma izlendi. İncelenen vasküler yapıların Doppler indeks değerleri ile doğum ağırlığı arasında ise anlamlı korelasyon bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Obstetric Doppler sonography is a non-invasiv radiological method that used for evaluation of uteroplasental and fetomaternal circulation. Fetal color Doppler sonography is particularly used in complicated pregnancy, preeklampsi, diagnosis and prognosis of intrauterin growth restriction that seen after uteroplasental insuffiency. In this study we aimed to determine the relation between the values of uterin artery pulsatility index, uterin artery rezistif index, fetal middle cerebral artery pulsatility index and umblical artery pulsatility index with gestational week in 2. and 3. trimestr healthy pregnants and the effect of this values on birth weight.135 healthy pregnant included to our study. The mean beginning week of pregnants was 20. and the pregnants were examinated 5 times 5 week apart. We calculated the values of uterin artery pulsatility index, uterin artery rezistif index, fetal middle cerebral artery pulsatility index and umblical artery pulsatility index in each examination. We used Toshiba Power Vision 6000, 3.75 convex probe in this study. We investigated the relationship between obtained Doppler index values, gestational week and birth weight.In conclusion, uterin and umblical artery Doppler index values were reduced by gestational week. Fetal MCA PI was reduced after 25. week. There was no correlation between the studied vascular structures and birth weight.