Yeni Zelanda tavşanlarında diz ekleminin diseksiyon, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntülerinden üç boyutlu verilerinin elde edilmesi
Three-dimentional evalution of dissection, mgnetic resonance and computed tomography images in New Zealand Rabbits
  1. Tez No: 243308
  2. Yazar: ÖZLEM AKKOYUN SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRULLAH EKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Sunulan çalışma, Yeni Zelanda tavşanlarında diz eklemini oluşturan anatomik unsurların diseksiyon ve manyetik rezonans (MR) görüntülerinin analizleri ile birlikte multidedektör bilgisayarlı tomografi (MDBT) çıktılarının üç boyutlu modellerini ve eklemi oluşturan kemiklerin biyometrik özelliklerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla her iki cinsiyetten toplam 16 adet ergin Yeni Zelanda tavşanı kullanıldı. Diz eklemlerinin yüksek çözünürlüklü MR ve MDBT görüntüleri elde edildikten sonra hayvanlar usülüne göre öldürülerek eklem bölgeleri diseke edildi. MDBT'den elde edilen axial görüntüler üç boyutlu program yüklenen bilgisayara aktarılarak rekonstrüksiyon gerçekleştirildi. Rekonstrükte edilen görüntülerin biyometrik ölçümleri bu program sayesinde otomatik olarak ölçüldükten sonra istatistik analizi yapıldı.Diseksiyon ve MR görüntülerinde diz eklemindeki menisküs ve çapraz bağların diğer memelilerinkine benzerlik arz etmekle birlikte Yeni Zelanda tavşanlarında patella'nın kalın bir yağ kitlesi içerisine gömülü olduğu ve diz eklemin caudal'inde 3 adet susam kemiği tespit edildi. Sunulan çalışmada, aynı cinsiyetin sağ ve sol diz eklemindeki karşılıklı kemikleri arasında istatistiksel açıdan önemli farklıklar (p< 0.05) kaydedildi.Sonuç olarak; sunulan çalışmada yüksek teknoloji de kullanılarak elde edilen bulguların diz eklemi üzerinde gerçekleştirilecek deneysel çalışmalara zemin teşkil etmesinin yanı sıra anatomi alanına modern bir açılım sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to reveal the bone related-biometric peculiarities and three-dimensional modellings of multidetector computed tomography (MDCT) outputs in addion to the analyses of dissection and magnetic resonance images of the anatomical structures of the knee joint in the New Zealand rabbits. For this purpose, a total of 16 adults New Zealand rabbits of both sexes were used. After being obtained high resolution-MR-MDBT images of the knee joints, the animals were killed by conventional methods and then dissected their articular regions. Transferring to a personal computer in which the 3D modelling software, the axial images obtained from MDBTwere reconstructed. All biometrical measurements of the reconstructed images were automatically calculated by this program to analyze statistically.Based on the dissection and MR images, although the menisci and cruciate ligaments of the knee joint in the New Zealand rabbits resembled to the other mammals, we recored that patella was buried in a mass of thick fat and that the 3 sesamoid bones existed caudal to the knee joint. The present study showed that the corresponding bones in the right and left knee jonts of same sexes had statistically significant differences (p< 0.05).In conclusion, it has been suggested that this work using high technology may contribute to the future studies on the knee joint and may add modern dimension to anatomical education.