Sporda doping amaçlı kullanılan nandrolonun puberta dönemindeki ratların Femur ve Humerus'u üzerine morfometrik etkisi
Morphometric effect of nandrolone used as doping in sports on femur and humerus of rats in the pubertal term
- Tez No: 243311
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Spor, Anatomy, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı sporda doping amaçlı kullanılan nandrolonun puberta dönemindeki ratların femur ve humerus'u üzerine morfometrik etkisini belirlemektir.Araştırmada 30 günlük 60 adet Spraque Dawley rat kullanıldı. Deney uygulamaları Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Deney Hayvanları Ünitesinde gerçekleştirildi. Çalışma protokolü aynı fakültenin etik kurulu tarafından onandı.Erkek ve dişi ratlar nandrolon, fıstık yağı ve kontrol olarak üç farklı gruba ayrıldı. Nandrolon 10 mg/kg dozunda ticari ilacın dilüenti olan fıstık yağında intraperitoneal yolla 5 gün uygulanıp 2 gün dinlendirilerek 4 hafta uygulandı (Nandrolon grubu). Fıstık yağı grubuna fıstık yağı intraperitoneal olarak nandrolon grubunda olduğu gibi uygulandı. Kontrol grubuna hiçbir uygulama yapılmadı. Ratlar 4. hafta sonunda pentobarbitalin intraperitoneal enjeksiyon ile ötenazi edildi. Daha sonra materyallerin ön ve arka extremiteleri ortaya çıkarılarak diseke edildi. Sağ yüzdeki humerus ve femur kemiklerinin belirlenen anatomik referans noktalarından her birine gerekli morfometrik ölçümler kumpasla yapıldı.Nandrolon, fıstık yağı ve kontrol gruplarının femur kemiği boy uzunlukları ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to evaluate the morphometric effects on nandrolone used as doping in sports on femur and humerus of rats in the pubertal term.30-day, 60 pieces Spraque Dawley rats were used in the study. Experimental applications were performed in Laboratory Animal Unit of Selcuk University, Veterinary Faculty. The study protocol was approved by the ethics committee of the same faculty.Male and female rats were divided into three different groups as nandrolone, peanut oil, and control groups. Nandrolone was injected 10 mg / kg intraperitoneally within peanut oil diluents of the commercial drug during 4 weeks, as 5 days and left for 2 days of rest by the break (Nandrolone group). Peanut oil group was applied penult oil via intraperitoneal like nandrolone group. The control group was no any treat. Rats were got euthanasia with intraperitoneal injection of pentobarbital at the end of the fourth week. And then, front and rear extremities of the material by being revealed were dissected. Necessary morphometric measurements were made with calipers to every one of the anatomical reference points determined of the humerus and femur bones on the right side.Statistically significance (p0,05), compared to sex difference.