Erkek ve dişi ratlarda nandrolon dekanoat uygulamasının N IL1-ß, TNF-α, IL-4, IL-6 düzeyleri ile biyokimyasal parametrelere etkileri
The effect of nandrolone decanoate on the concentrations of N IL1-ß, TNF-α, IL-4, IL-6and biochemical parameters in male and female rats
  1. Tez No: 333988
  2. Yazar: ERDAL TAŞGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFULLAH HALİLOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında, sporcular tarafından doping amacıyla sıklıkla kullanılan anabolik androjenik steroid nandrolon dekanoatın erkek ve dişi ratlarda bazı serum sitokin düzeyleri ile organ hasar belirteçleri olarak kullanılan bir kısım parametreler üzerine etkileri ve karaciğer, dalak, testis ve ovaryumların ağırlıklarına etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla toplam 60 adet erkek ve dişi rat kullanıldı ve her bir kafeste 5 erkek yada 5 dişi olacak şekilde cinsiyete göre ayrı ayrı yerleştirildiler. Ratlar, kontrol grubu (i.p. 500 ? l serum fizyolojik enj), fıstık yağı (FY) grubu (i.p. 500 ? l fıstık yağı enj.) ve Nandrolon Dekanoat (ND) (i.p. 500 ? l 10 mg/kg Nandrolone Decanoate® Enj., fıstık yağında dilüe) grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldılar. Toplam 4 hafta devam eden çalışmada enjeksiyonlar 5 gün uygulanıp, 2 gün ara verilerek gerçekleştirilmiştir. Denemenin sonunda ratlar ötenazi edildikten sonra, kalplerinden kan alınarak elde edilen serumlardan gerekli biyokimyasal parametreler belirlendi. Serum IL1 ? , TNF- ? , IL-6 ve IL-4 düzeyleri ELISA yöntemi kullanılarak belirlenirken, serum CRP, ALP, ALT, AST, GGT, LDH ve CK-MB analizleri otoanalizörde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca rölatif karaciğer, dalak, testis ve ovaryum ağırlıkları da % g olarak belirlenmiştir.Çalışma sonucunda serum sitokin düzeylerinin kontrol gruplarında ölçüm sınırlarının altında olduğu belirlenirken, TNF-? ve IL-4 düzeylerinde FY ve ND grupları arasında istatistiki olarak bir farklılık belirlenememiştir. IL1-ß ve IL-6 düzeylerinde ise erkek ratlarda ND grubunda FY grubuna oranla düzeylerin oldukça düşük olduğu, dişilerde ise bir farklılığın bulunmadığı gözlenmiştir. Serum CRP düzeyleri kontrol ve FY gruplarında benzerlik gösterirken, ND grubunda düzeylerin yükseldiği görülmüştür. Serum ALP, ALT ve AST düzeylerinde ise gruplar arasında bir farklılığa rastlanmazken, GGT, LDH ve CK-MB düzeylerinin ND gruplarında daha yüksek olduğu saptanmıştır. Deneme sonunda karaciğer ve dalak ağırlıklarında nandrolon verilen gruplarda kontrol grubuna oranla düşüşler olduğu, ayrıca sağ ve sol testis ağırlıkları artarken, ovaryum ağırlıklarında değişikliğe rastlanmadığı görülmüştür.Sonuç olarak, fıstık yağı içerisinde çözündürülerek uygulanan nandrolon dekanoatın, sadece fıstık yağı uygulanan gruplarla serum sitokin düzeyleri açısından IL-1ß ve IL 6 düzeylerini anlamlı derecede yükselttiği söylenebilir. Ancak gerek karaciğer ve dalakta meydana gelen rölatif organ ağırlıklarındaki düşüş ve testis ağırlıklarındaki artış, gerekse serum GGT, LDH, CK-MB ve CRP düzeylerindeki yükselmeler, bireyde nandrolon uygulamalarının ileri dönemlerde çoklu organ yetmezliklerine ve hasarlarına yol açabileceğinin bir göstergesi olarak kabul edilmiştir. Organ hasarının daha net belirlenebilmesi için daha uzun süreli ve farklı dozlarda AAS uygulamalarının yapıldığı yeni çalışmalara da gereksinim duyulduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis project, it was aimed to evaluate the effect of an anabolic androgenic steroid nandrolone decanoate on some cytokine levels, some indicators of organ damage and the weights of liver, spleen, testis and ovary. Totally, 60 female and male Sprague-dawley rats were placed into the cages which contained 5 male or 5 female in each cage to be placed separately by gender rats. Rats were allocated to three groups consisting of control group (intraperitoneally injection of 500 ? l PBS), peanut oil (PO) group (intraperitoneally injection of 500 ? l (peanut oil) and nandrolone decanoate (ND) group (intraperitoneally injection of 500 ? l diluated Nandrolone Decanoate®(10 mg/kg)in peanut oil). The study was carried out for four weeks and the rats were injected once daily for five consecutive days with two days break. At the end of the experiments, rats were euthanized, blood samples were collected by cardiac puncture and the sera were evaluated for biochemical analysis. ELISA was used to determine the serum concentrations of IL1 ? , TNF- ? , IL-6 and IL-4, whereas CRP, ALP, ALT, AST, GGT, LDH and CK-MB were determined by autoanalyzer. Furthermore, the relative weights of liver, spleen, testis and ovary were measured as % g.At the end of the study, it was observed that the concentrations of cytokines measured in the serum were under the detection limit in control group, while the concentrations of TNF- ? ve IL-4 did not show any significant difference between PO and ND groups, statistically. Moreover, the concentrations of IL1- ? ve IL-6 measured in the serum of male rats were lower in ND group than those in PO group, whereas there was no significant difference in female rats. The concentrations of CRP in control group showed similar levels as observed in PO group, however ND group presented higher CRP levels. It was determined that there was no significant difference in serum levels of ALP, ALT and AST between groups, while the highest serum GGT, LDH and CK-MB levels existed in ND groups. At the end of the experiments, it was seen that ND groups showed a decreasing relative liver and spleen weight and an increasing relative left and right testis weight, whereas no changing relative ovary weight was evident.In conclusion, it may be stated that nandrolone decanoate diluted in peanut oil cause statistically significantly increase in IL-1ß and IL 6 concentrations when compared to only penault oil groups. However, either decreasing relative liver and spleen weights, increasing relative testis weight or high serum GGT, LDH, CK-MB and CRP levels were approved as an indicator which repeated and long-term applicationsof nandrolone might inducemultiple organ damage and failure. Moreover, further studies are needed to determine the organ damage using long-term and different doses applicationsof anabolic androgenic steroid.