Esansiyel hipertansiyonlu hastalarda ,koenzim Q (CoQ) ve hemosistein düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum homocystein and CoQ levels in patients with essential hypertension
  1. Tez No: 243320
  2. Yazar: ŞAHİN ŞANLITÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS MEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniğine başvuran ve esansiyel hipertansiyon tanısı konulan 38-79( 10Erkek,20kadın) yaşları arasındaki 30 hasta ile klinik ve laboratuar yönünden hiçbir şikayeti ve bulgusu olmayan 38-83 Yaşları arasında 30 sağlıklı kişi (12Erkek, 18Kadın) üzerinde gerçekleştirildi. Vakalardan alınan kan örneklerinde, homosistein ve koenzim Q düzeyleri ölçüldü.Esansiyel hipertansiyon hastalarının homosistein düzeyi 17,35±4,81?mol/L, sağlıklı kişilerin homosistein düzeyi 11,16±3,18?mol/L olarak bulundu. Hastaların koenzim Q değeri 801,22±285,91 ?g/L sağlıklı kişilerin koenzim Q değeri 810,07±278,63 ?g/L olarak bulundu. Her iki gruba ait homosistein düzeyleri arasındaki fark ististiki açıdan önemliydi (p 0,001), CoQ değerleri arasındaki fark ise önemli değildi. Esansiyel hipertansiyon hastalığının etyolojisinde yüksek homosistein düzeyinin önemli rol oynadığı sonucuna varıldı. Bulgularımız literatür bulguları ışığında tartışıldı.
Özet (Çeviri)
This study was performed on 30 patients (10M, 20 F) with essential hypertension aged between 38 -79 years applied to the Cardiology Department of Meram Medical Scooh of University of Selcuk and 30 healty controls (12M, 18F) aged 38-83 years. Blood homocystein and CoQ levels of the subjects were measured.Homocystein level of the patients was found as17,35±4,81?mol/L, and homocystein level of the controls was found 11,16±3,18?mol/L. CoQ level of the patients was found as 801,22±285,91 ?g/L, and that of level of the controls was found as