Spor yapan ve spor yapmayan ortoöğretim öğrencilerinin saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
An examination of the levels of agression of the secondary scholl students participating and non participating sports
  1. Tez No: 243321
  2. Yazar: SERKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHİBE AKANDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, spor yapan ve spor yapmayan ortaöğretim öğrencilerinin saldırganlık düzeylerinin ve sporun saldırganlık olgusuna etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Bu araştırmada spor yapan ve spor yapmayan orta öğretim öğrencilerinin saldırganlık düzeylerinin ve sporun saldırganlık olgusuna etkisini ölçmeye yönelik tarama yöntemi kullanılmıştır. Saldırganlığı ölçmek için İpek İlter KİPER tarafından güvenirliliği geliştirilmiş olan, 30 maddeden oluşan saldırganlık envanteri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of sport and aggression levels of secondary school students participating and non-participating sports on aggression phenomenon.In this study, the sweeping method has been used for evaluating the effect of sport and aggression levels of secondary school students participating and non-participating sports on aggression phenomenon. Aggression inventory, its reliability was developed by İpek İlter KİPER, consisting of 30 articles has been used for evaluating aggression.