Doğal antimikrobiyal maddeler ile hazırlanan yenilebilir ve kaplanmış plastik filmlerin gıda kaynaklı bazı patojenlere etkileri
Effects of edible and coated plastic films prepared with natural antimicrobials on certain foodborne pathogens
- Tez No: 243335
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NİZAMLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Biyoloji, Mikrobiyoloji, Food Hygiene and Technology, Biology, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada kitosan ve uçucu yağ içeren kitosan solüsyonları ile hazırlanan yenilebilir ve kaplanmış plastik filmlerin Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus ve Escherichia coli O157:H7' ye karşı antimikrobiyal etkileri gerçek gıda matriksi üzerinde değerlendirilmiştir. Kekik ve karanfil uçucu yağları yenilebilir film solüsyonlarına %0,5 ve %1 oranında, kaplanmış plastik film solüsyonlarına %1 oranında ilave edilmiştir. Yenilebilir filmler solvent evaporasyon yöntemi ile hazırlanmıştır (10 mg/cm2 kitosan). Kaplanmış plastik filmler film solüsyonlarının PP filmlerin korona uygulaması görmüş yüzlerine manuel ince tabaka kaplayıcısı ile ıslak kaplama kalınlığı 500 µm olarak kaplanması ile hazırlanmıştır.Gıda matriksi olarak kullanılan kaşar peyniri dilimleri L. monocytogenes, S aureus ve E. coli O157:H7 ile Log 5 kob/g düzeyinde kontamine edilmiştir. Yapay olarak kontamine edilen örnekler hazırlanan filmler ile kaplanmış ve 4ºC' de 14 gün muhafaza edilmiştir. Muhafazanın 1. 7. ve 14.
Özet (Çeviri)
In this study antimicrobial efficiency of edible and coated plastic films praperad with chitosan solutions and chitosan solutions enriched with essential oils against Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus and Escherichia coli O157:H7 were evaluated on real food matrix. Oregano and clove oil were added to edible film solutions at %0,5 and %1, coated plastic film solutions at %1. Edible films were prepared by solvent evaporation method (10 mg/cm2 chitosan). Coated plastic films were prepared by coating of film solutions with manual thin layer coater on corona treatment side of PP films at 500 µm wet coating thickness.Kashar cheese slices used as food matrix were contaminated with L. monocytogenes, S aureus ve E. coli O157:H7 at 5 Log cfu/g. Artificially contaminated cheese samples were wrapped with preperad films and stored at 4ºC for 14 days.