Lomber dejeneratif disk hastalığı ile Vitamin D reseptör ve Aggrecan gen polimorfizmleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of assosiation betweenthe polymorphisms of Vitamin D receptor and aggrecan genes with lumbar degenerative disc disease
  1. Tez No: 243343
  2. Yazar: BETÜL ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN ÇORA, PROF. DR. MUSTAFA SOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, dejeneratif disk hernili genç (20?30 yaş) hastalarda VDR ve Aggrecan gen polimorfizmleri ile Dejeneratif Disk Hernisi (DDH) arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır.DDH, en sık rastlanan omurga hastalıklarından biridir. Hastalığın etyolojisinde yaş, sigara, mesleki etmenler, vibrasyon travması, obezite gibi çevresel faktörler yanında genetik faktörler de suçlanmaktadır.VDR ve Aggrecan proteinleri kemik ve kıkırdak yapının ana bileşenleridir. VDR geninde yer alan FokI ve TaqI polimorfizmleri ve Aggrecan geninde yer alan VNTR polimorfizmleri intervertebral diskin ekstraselüler matriksinin yapısını ve miktarını etkileyebilir ve disk dejenerasyonu oluşumuna katkıda bulunabilir.Çalışmamızda DDH'lı hasta grubunun MR görüntüleme yöntemi ile disk dejenerasyonunun seviyesi ve derecesi ile disk herniasyonunun tipi açısından sınıflandırılmasını takiben 150 DDH'lı hasta ve 150 sağlıklı bireyde VDR ve Aggrecan gen polimorfizmleri incelendi.VDR genine ait TT, Tt, FF ve Ff genotipine sahip bireylerde hafif form (protrüzyon tipi), tt ve ff genotipine sahip bireylerde de ağır form (ekstrüzyon ve sekestrasyon tipi) disk herniasyonu ile anlamlı ilişki bulundu. TT ve FF genotipine sahip bireyler ile disk dejenerasyonunun hafif formları (Grade I-II); tt, ff ve Ff genotipleri ile disk dejenerasyonunun ağır formları (Grade III-IV) arasında anlamlı ilişki tespit edildi. TT genotipi ile bir seviye dejenerasyon, Tt ve FF genotipi ile iki seviye dejenerasyon arasında ilişki bulunurken tt, ff ve Ff genotipleri ile disk dejenerasyon seviyeleri arasında ilişki bulunmadı. Aggrecan genine ait kısa, normal ve uzun alel grupları ile protrüzyon tipi disk açısından anlamlı ilişki bulundu. Aggrecan genine ait kısa alel grupları ile Grade III-IV dejenerasyon, normal ve uzun alel grupları ile Grade I-II dejenerasyon açısından anlamlı ilişki tespit edildi. Aggrecan genine ait kısa ve normal alel grupları ile iki seviye disk dejenerasyonu arasında anlamlı ilişki tespit edilirken uzun alel grupları ile ilişkiye rastlanmadı. Disk herniasyon tipleri, disk dejenerasyon dereceleri ve dejenerasyon seviyeleri açısından VDR ve Aggrecan gen polimorfizmlerinin fenotip üzerine tek tek ya da birlikte yaptıkları etki açısından fark görülmedi. Çalışma sonuçlarımız DDH'lı bireylerde disk dejenerasyonu ve disk herniasyonu ile VDR geni TaqI, FokI ve Aggrecan geni polimorfizmlerinin ilişkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate if there is any association between the polymorphisms of VDR and Aggrecan genes and degenerative disc hernia in young patients with Degenative Disc Hernia (DDH).Degenerative disc hernia is one of most common spine disorders. Some environmental factors, such as age, smoking, occupational factors, vibrational trauma, obesity, as well as genetic factors have been implicated in the etiology of DDH.Aggrecan and VDR proteins are the main components of bone and cartilage. The VNTR polymorphisms in the Aggrecan gene and the Single Nucleotide polymorphisms in the VDR gene named TaqI and FokI may influence the structure and quantity of the extracellular matrix of the intervertebral disc, and contribute to the development of disc degeneration.In our study, VDR and Aggrecan polymorphisms were investigated in a total of 150 patients with DDH and 150 healthy individuals following the classification of the disc degeneration regarding the level, degree and the type of the disc hernia.An association were found in the ones having VDR gene TT, Tt, FF and Ff genotypes with the moderate form of disc herniation (protrusion type), whereas the patients having tt and ff genotypes with severe form (ekstrüzyon ve sekestrasyon tipi) of the disease. Also, an association were observed between TT and FF genotypes in VDR gene and the moderate (mild) forms of the disease (Grades I-II); and tt, ff and Ff genotypes and severe forms of disc degeneration (Grades III-IV). In adition, while there was an association between TT genotype and Level 1 degeneration, and Tt and FF genotypes and Level 2 degeneration; no association was found between tt, ff and Ff genotypes and any of the disc degeneration levels. There was also an association between short, normal and long allele groups in Aggrecan gene and protrusion type in terms of disc. Additionally, an association were found between short alele groups in Aggrecan gene and Grade III-IV degeneration, as well as normal and long allele groups and Grade I-II degeneration. On the other hand, while an association was determined between the short and normal allele groups of Aggrecan gene and Level 2 disc degeneration, no association was found with long allele group. However, no significant difference was seen in the effect of VDR and Aggrecan gene polymorphisms on phenotypes either individually or in combination regarding disc herniation types, disc degeneration degrees and levels of degeneration. The findings of this study revealed that TaqI, FokI polymorphisms in VDR gene and Aggrecan gene polymorphisms are associated with disc degeneration and disc herniation in patients with DDH.