Büyüme ve gelişim döneminde bulunan sınıf ıı bölüm 1 olgulara Herbst ı apareyinin etkileri
The effects of The Herbst i appliance in the growing class ii division 1 patients
  1. Tez No: 243352
  2. Yazar: MAGSUD HACIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHYA KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu klinik çalışmanın amacı, hasta işbirliğine gerek duymaksızın çalışan, sabit bir fonksiyonel aparey olan Herbst I apareyinin, büyüme ve gelişim döneminde bulunan Sınıf II Bölüm 1 olgulara uygulanmasıyla oluşan dişsel, iskeletsel ve yumuşak doku değişikliklerini, tedavi görmemiş Sınıf II Bölüm 1 olgularla karşılaştırarak, Herbst I apareyinin Sınıf II Bölüm 1 düzensizliğinin çözümüne katkılarını araştırmaktır.Araştırma grubunu oluşturmak üzere, Angle Sınıf II Bölüm 1 düzensizlik gösteren, alt çenesi normal veya horizontal büyüme yönüne sahip 40 hasta (25 erkek, 15 kız) seçildi. Hastaların hepsi pubertal atılım döneminde olup, ortalama yaşları kızlar için 12 yıl, erkekler için 12,34 yıl olmaktaydı. Tüm hastalar 5 mm'nin üzerinde overjet, normal veya artmış overbite'a sahiplerdi. Seçilmiş 21 hastaya (11 erkek, 10 kız) ortalama 12 ay süreyle sabit fonksiyonel Herbst apareyi uygulandı. Diğer 19 hastaya herhangi bir müdahalede bulunmadan kontrol grubu olarak kullanıldı. Herbst apareyinin oluşturduğu etkileri belirlemek için sefalometrik inceleme kullanıldı. Sefalometrik incelemeler, araştırma grubu bireylerinden fonksiyonel tedavi başı (T1) ve fonksiyonel tedavi sonunda (T2), kontrol grubu bireylerinden ise, araştırma grubuna uygun zaman aralığında, kontrol dönemi başı (K1) ve kontrol dönemi sonunda (K2) elde edilen sefalometrik yan kafa filmleri üzerinde gerçekleştirildi. Grup içi ve gruplar arası değerlerin karşılaştırılması, istatistiksel analizleri %95 güvenilirlik sınırları içerisinde kullanarak gerçekleştirildi.On iki aylık Herbst tedavisi sonunda, araştırma grubundaki tüm bireylerde overjet elimine edilmiş, Sınıf I veya aşırı düzeltilmiş Sınıf I ilişki elde edilmiştir. Fakat, elde edilmiş sonuçların ağırlıkla dişsel değişikliklerden kaynaklandığı görüldü. İskeletsel olarak Sınıf I ilişkinin sağlanmasına katkıda bulunan en anlamlı değişikliğin B noktasının öne gelmesi olsa da, bu değişikliğin alt keserlerin kütlesel olarak öne hareketi ve öne eğilmesinden kaynaklandığı kanısındayız.Sonuç olarak Herbst I apareyinin etkisiyle, üst dişlerin distalizasyonu ve alt dişlerin mezializasyonuyla Sınıf II Bölüm 1 düzensizlik başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.Yalnız, aşırı alt keser protruzyonu sergileyen olgularda da Herbst apareyinin kullanımına özellikle dikkat edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this clinical investigation was to determine dental, skeletal and soft tissue changes induced by the fixed functional Herbst I appliance in the growing Class II Division 1 patients by the comparison with untreated Class II Division 1 samples.The investigation group consist of 40 (25 male, 15 female) Class II Division 1 patients with normal or horizontal mandibular growth model. All patients were in pubertal peak of the growth spurt, with the mean age 12 years for males and 12.34 years for females. The mean overjet was above 5 mm and the overbite was normal or increased. Twenty one patients (11 male, 10 female) were treated by Herbst I appliance for 12 months. The rest of the patients (19 patients 14 male, 5 female) saved untreated and used as a control group. The changes induced by Herbst appliance, were determined by cephalometric analyses. The cephalograms were obtained from treatment group, before (T1) and after (T2) Herbst treatment and from control group, at the appropriative time interval before (K1) and after (K2) the control duration. Statistical analysis was obtained in the reliability range %95.After 12 months of the Herbst treatment, overjet was eliminated and the Class II molar relationship was corrected to Class I or overcorrected Class I relationship. But it has been seen that the majority of the changes were rather dental instead of skeletal. In this treatment process, although the most helpful skeletal parameter showing the correction of the C II relationship into C I is the ?B? point?s forward transmission, our opinion is that the changes in the location of ?B? point is due to the total forward translation of the lower incisors and their protrusion.As a result, Herbst I appliance treated Class II Division 1 malocclusion by distal forcing to the upper and mesial forcing to the lower dentition.But, in the Herbst treatment we must always remember that we have to give proper attention to the protrusive lower incisors.