Yüksekten düşen travma hastalarının demografik verileri ile morbidite ve mortaliteye etkili faktörler (2005-2008 yılları arasındaki 2252 vakalık seri) (Retrospektif Çalışma)
the injury patients falls from height who demographic structures with effective factors of mortality and morbidity.
  1. Tez No: 243373
  2. Yazar: MUSTAFA İÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHFER GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Dahiliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmadaki amacımız yüksekten düşme ile gelen travma hastalarının demografik yapısını saptamak, mortalite ve morbiditeye etkili faktürleri incelemektir.Bu çalışmamızda Ocak 2005 ile Aralık 2008 tarihleri arasında Güneydoğu Anadolu bölgesinde Dicle Üniversitesi Hastanesi Acil Servisinde tedavi edilen 2252 yüksekten düşme ile gelen travmalı hastaya ait veriler geriye dönük olarak analiz edildi. Olgularda düşmenin olduğu ay, yaş, cinsiyet, düşme nedeni, düşme yeri, düşme zemini, entübasyon, hipotansiyon, taşikardi, baş boyun, göğüs, karın, pelvis ve ekstremite yaralanması, başvuru süresi, hastanede kalış süresi, GKS, İSS, RTS, GOS incelendi. Hastalar düşme yüksekliğine göre yedi gruba ayrıldı. Bu gruplar ve mortalitede yukarıdaki parametreler incelendi.Çalışmaya alınan 2252 yüksekten düşme ile gelen travma hastasının 1435 (%63,7)'i erkek,817 (%36,3)'i kadındı. Hastaların 2131 (%94,6)'i yaşadı. Hastaların 121 (%5,4)'i öldü. Hastaların yaş ortalaması 16,305±19,5462'idi. Yaş dağılımı en küçük 1 ay, en büyük 95 yıldı.Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında gelen hastalar 1238 hasta olup, tüm hastaların %54,9'uydu. Düşme zeminine göre 493 hasta yumuşak zemine 1759 hasta sert zemine düşmüştü. Düşme yerine göre hastalar incelendiğinde 1056 hasta ile damdan düşmeler hastaların %46,9'unu oluşturuyordu. 1-5 m'den (grup 2-3-4) düşen hastalar 1665 hasta olup tüm hastaların %73,9'unu oluşturuyordu. Hastalar sistem yaralanmasına göre incelendiğinde 594 hasta ile kafa travması ilk sıradaydı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is determining demographic structures of the injury patients who come for falls from height The purpose and analyzing effective factors of mortality and morbidity.The data of 2252 patients who come for falls from height that were admitted to emergency department of University of Dicle in South East Anatolia Region between January 2005 and December 2008 was analyzed retrospectively. In the data happening month of falls from height, age, sex, reason of falls from height, place of falls from height, floor of falls from height, intubation, hypotension, tachycardia, head-neck, thorax, abdomen, pelvis extremity injury, application period, remaining time in the hospital, GCS, ISS, RTS, GOS are analyzed. The patients were divided into seven groups according to the height of falling. These groups and parameters of mortality which are explained above were analyzed.1435 (63,7 %) of patients were male and 817 (36,3 %) of patients were female of the patients for falls from height who were included into this study. 2131 (94,6 %) of patients were alive and 121 (5,4 %) of patients were dead. The age average of the patients was 16,305± 19,5462. The age average distribution is that the youngest is 1 month and the oldest is 95 years. 1238 patients came to the hospital for falls from height in June, July, August, September and this had 54,9 % in whole patients. According to the falling floor 493 patients fallen to soft floor and 1759 patients fell to sharp floor. According to the place of falls from height 1056 (46,9 %) of patients fell from roof, 1665 (73,9 %) of patients fell from 1-5 meters (2-3-4 groups) height. According to the system injury 594 of patients cranial injury had first level.